Heroes of Might and Magic III

Každý si minimálně jednou v životě řekl, chci být hrdinou. A tak vydavatelství THe 3DO Company v roce 1999 vydalo hru – Heroes of Might and Magic III, kde můžete mít hrdiny a dobýt s nimi svět. Tato hra nebyla ani první ani poslední v sérii této hry. Třetí série z momentálních 7. (Tím nepočítám vedlejší hry, které taktéž nesou v názvu pojmenování Heroes. Přestože uplynulo již 16 let, tato hra má stále velkou základnu hráčů. Pojďme si ji tedy ve zkratce oživit.

Jedním z důvodů, proč tato hra možná stále je na vrcholu, je potřeba promýšlet si alespoň trochu více tahů dopředu. Což spousta moderních her již nenabízí.  Se svými hrdiny a s armádou se pohybujete na mapě. Dobýváte s nimi doly, sbíráte suroviny, dobýváte města a ničíte své úhlavní nepřátele. Hra je rozdělena do tahů. Konec tahu = konec dne. Během jednoho dne můžete nakupovat, stavět a hrdina má možnost ujít určitý počet kroků.

maxresdefault

Město získáte na začátku hry, bude patřit určité rase (buď bude určená, nebo si ji zvolíte. Anebo to necháte na osudu – náhodě). Bude v něm určité množství staveb, ale mnoho jich nebude. Abyste mohli trénovat a „rodit“ novou armádu, potřebujete příslušné budovy na jejich zrození. Jednotky se rodí jednou za týden a vy si je můžete nakoupit.

Abyste mohli mít armádu, stavět budovy a vylepšovat, potřebujete suroviny. Na začátku je naleznete volně na mapě ležet, ale není to přísun na pořád. Stavby a budování armády je drahá záležitost, a tak je potřeba dobývat doly, budovy a hledat.

Tím, jak chodíte po mapě s hrdinou vlastnícím armádu (pokud mu jí dáte – což by nebylo od věci, aby vám ho nezabili 😉 ), budujete mu jeho zkušenosti a dovednosti. Čím více toho obsadí, zničí, tím více vylepší své statistiky, které mu pomáhají na bitevním poli a zvětšují jeho možnosti.

Hrdina se může specializovat. Jednou z nich je kouzlení, které může právě pomoci v bitvách. Proto si nesmíte zapomenout koupit knihu kouzel, kam se kouzla zapisují. Také hrdinovi v bitvách pomůžou artefakty – předměty, které nosí u sebe.

Co se týče soubojů, můžete hrát ručně. Otevře se vám bitevní pole a vy si volíte, kdo zrovna bude útočit a na koho. V případě, že chcete hrát o něco rychleji, dá se tento souboj přeskočit (v nastavení) a místo viditelného souboje uvidíte rovnou výsledek.

I přes mnoho úkolů najednou (což může znít složitě) – budování města, chození po mapě, nakupování armády. Ale opravdu není. Ať už si vyberete kampaň, která má v sobě příběh, hru proti počítači, nebo třeba hot-seat s přáteli (další z věcí, kvůli které oblíbenost hry stále je), hravě to zvládnete. Všechno je hezky popsáno, vysvětleno a pravým tlačítkem se u všech položek dá zjistit, co jsou zač. Jediné, co se musíte naučit je využívat schopnosti hrdinů, vybírat si správně jednotky. Ale k tomu je ve hře samozřejmě tutoriál, který vám pomůže.

Ještě bych ráda zmínila, že na začátku letošního roku vyšla reedice této hry v HD. Bohužel v ní chybí datadisky a je zbytečně drahá. A jediné, na čem se více méně snažili bylo vylepšení grafiky. Malé plus by mohlo být pro ty, kteří rádi hrají na tabletech. Tato reedice hraní na tabletu umožňuje. Já osobně zůstanu u té staré verze. Vy se rozhodněte, kterou zkusíte, vezměte kamarády, sedněte ke hře a užijte si nesmrtelnou hru na hrdiny. Ať už proti sobě, nebo spolu proti nepříteli. Do boje!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.