Hogwarts Legacy – Ultimatní kouzelnický sen nebo spíš ne?

Je to tady. První pořádné RPG z kouzelnického světa se konečně objevilo na scéně. A podle mě tím otevírá celý měsíc velkých her, které nás v únoru čekají, třeba Atomic Hearts, KSP 2 nebo Company of Heroes 3, ale k tomu až později. Teď nás čeká odbočka do světa čar a kouzel v Bradavicích a všech jeho tajemství.

  • Datum vydání: 10. února 2023 (7. února Deluxe edice)
  • Vývojář: Avalanche Software
  • Platformy: Microsoft Windows, Xbox One a Series X/S, PlayStation 4 a 5, Nintendo Switch

Pevně věřím tomu, že svět Harryho Pottera není potřeba blíže nikomu představovat a můžeme se rovnou pustit do zasazení nové hry. Warner Bros. se po letech žadonění fanoušků uvolili a začali vývoj hry, která by jim nabídla to, po čem tolik touží. Sovu s dopisem a pozvánkou uvnitř. Ano, ten dopis.

Hogwarts Legacy se vrací v čase, daleko před události z knížek a filmů, které tak dobře známe. Takže jestli jste si plánovali nějakou velkou bitvu s pánem Zla, můžete si dát pohov a vyčistit kalendář. Tady jste na neprobádaném území a kromě povědomých chodeb hradu a pár předků známých rodů se nemáte moc čeho chytit.

Ne, že by to bylo nutně špatně. Taky o vás nikdy nikdo neslyšel, na začátku si vytvoříte postavu k obrazu svému a čím se proslavíte je zatím ve hvězdách. Možná zůstane u toho, že v pátém ročníku ještě neumíte jediné kouzlo a možná to bude mít něco společného s vaší schopností vidět stopy magie, kterou nevidí nikdo jiný. A nemusíte se bát, že by vaše postava potřebovala pomoc přátel, jako tomu bylo u slavného kouzelníka s jizvou na čele. V Hogwarts Legacy si vystačíte sami se sebou a protože zvládáte všechno, ani vás nenapadne ohlížet se na ostatní. Tím chci říct, že příběh není zdaleka tak epický a nezapomenutelný jak možná čekáte.

A jestli čekáte odlišný zážitek podle toho, do které koleje padnete, tak tam bych taky ubrala. Ve hře jsou jisté rozdíly a samozřejmě máte jinou společenskou rozdíl, ale má to ve finále nějaký dopad? Spíš ne. A naprázdno vlastně vychází i rozhodování. Máte pár možností a nic nemůžete ultimátně změnit nebo ovlivnit. Hra vás prostě táhne cestičkou a vy se vezete.

Nejzajímavější a asi nejsilnější stránkou je svět. Otevřený a plně k dispozici. Protože když pomineme spolužáky, nějaké pokusy o přátelství a sesílání kouzel, co všechny nejvíc zajímá je právě hrad a přilehlé pozemky. Protože i když se ještě nic z toho nestalo, sem a tam se zastavíte a vzpomenete si na to, co tady Harry nebo Ron udělají. Nebo prostě jenom obdivujete, jak rozsáhlé pozemky jsou se všemi domky a jeskyněmi a hledáte sběratelské předměty. A čas od času musíte vytáhnout hůlku a bránit se před pavouky a další havětí. A při soubojích se ukazuje jak zábavná hra dokáže být.

Abych to shrnula, i když je podle mě příběh trochu slabší a animace obličejů trochu trhanější, Hogwarts Legacy nabízí desítky hodin bloudění po světě, kam jsme si všichni alespoň jednou přáli patřit. Hlavní otázkou teď pro vývojáře bude stejně optimalizace. Vydání na starší řadu konzolí se odsunulo a ani na těch nových neběží hra úplně plynule. Což je trochu zvláštní, když právě ani animace nejsou úplně dotažené a loadování textur světa taky není zrovna plynulé. Jenže je to obří svět s tunou aktivit a tam se vždycky najde nějaké ale.

Hodnocení 6/10

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *