Hry a filmy

K prolnutí počítačových her a kinematografie došlo již před několika lety a to formou vzájemné inspirace. Proto se níže zaměříme na tituly, které dokáží toto prolnutí oborů představit nejlépe.

Prvním druhem jsou hry vzniklé na základě filmové předlohy. Ty lze ještě rozdělit na podkategorie, jako jsou hry vznikající souběžně s natáčením filmu a chtějí docílit stejného data vydání. To může být mnohdy problém, jelikož hra většinou potřebuje delší časový horizont, aby dosáhla potřebných kvalit. Například titul The Mummy (2000) je skvělým příkladem toho, jak by to nemělo vypadat.

Tím lepším způsobem je, když vznikají hry nezávisle na datu vydání filmu a mají možnost plnohodnotně využít potenciál vývoje počítačových her. Tím nejlepším příkladem může být hra Mad Max (2015), která také čerpala inspiraci z téměř čtyřicet let starého filmu a díky kvalitnímu zpracování se dočkala i úspěchu. Pán prstenů ve strategickém zpracování je také dobrým příkladem, který potěšil velké množství fanoušků, ať už knižního nebo filmového provedení.

lara_croft_evolution_new

Co se týče filmů, jenž čerpají z vydaných počítačových her, jedná se o mnohem horší odvětví, protože kvalita je ve většině případech velice špatná. Věděli jste například, že existuje film Far Cry (2008)? Kdokoliv může namítnout, že existují i nějaké dobré filmy na bázi her. Samozřejmě, že jsou, ale bohužel jich je jen velmi malé množství a zdaleka nepřevažují množství těch špatně provedených. Mezi ty „lepší“ můžeme zařadit například Laru Croft (2001) nebo také Resident Evil (2002).

K prolínání počítačových her a filmového prostředí sice dochází, ale jak lze vidět, tento specifický obor se nachází na dlouhé cestě a především postrádá onu zapálenost pro to vytvořit něco nového, originální a inspirace je naprosto znatelná, ta se povedla díky hereckému obsazení Lary Croft z části zakrýt a mnoho lidí tak nemělo ani pojem o nějaké hře.

Ve finále tak je potřeba, aby se jednotlivý tvůrci filmů nebo her nejprve pořádně zamysleli nad tím, jestli to co dělají, má smysl a dokáží s tím přinést mezi nás něco nového.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.