Infestation 88 a Mouse – Nové hry využívají Mickey Mouse po vypršení autorských práv

Po téměř sto letech vstupuje Mickey Mouse v USA od 1. ledna 2024 do veřejného vlastnictví. Ochrana autorských práv Mickeyho Mouse však zůstává složitá a veřejnou doménou se stane pouze původní verze Mickeyho, jak ji známe z filmů Steamboat Willie a Plane Crazy. Designové změny provedené v pozdějších dílech jsou stále chráněny autorským právem. Zásadní je také respektovat ochrannou známku společnosti Disney a neprezentovat Mickey Mouse jako oficiální produkci společnosti Disney. Veřejná doména je konečným cílem ochrany autorských práv, která zajišťuje rovnováhu mezi krátkodobou kontrolou a ziskem pro umělce a zároveň umožňuje dlouhodobou kreativitu. Zákon Sonnyho Bona tento cíl v USA změnil, čímž zpozdil vstup Mickey Mouse do veřejného vlastnictví. Disney však nebyl jedinou společností, která tento zákon podporovala.

Mickey Mouse se stal symbolem ochrany autorských práv i samotné společnosti Disney. Nedávno došlo k napětí mezi společností Disney a republikánskými politiky v souvislosti s kritikou zákona „Don´t say gay“ na Floridě. Senátor Josh Hawley navrhl zrušení zákona o duševním vlastnictví, což by zrušilo ochranu autorských práv pro společnosti, jako je Disney. Mohou následovat právní bitvy o hranice veřejného vlastnictví Mickey Mouse, podobně jako tomu bylo v případě postavy Sherlocka Holmese. Přesto je vhodná doba pro zkoumání nových možností využití této ikonické postavičky.

Jedním z takových využití je kooperativní survival horor „Infestation 88“ od Nightmare Forge Games. Děj hry se odehrává v roce 1988 a hráči se v ní ujímají rolí deratizátorů, kteří vyšetřují a řeší podivné epidemie škůdců, včetně pokřivených verzí známých postav a městských legend. Mickey Mouse je jednou z těchto děsivých verzí, kterou mají vývojáři možnost použít, protože je nyní ve veřejném vlastnictví. Hra vstoupí do předběžného přístupu na platformě Steam ještě letos, přičemž se plánují průběžné aktualizace a vylepšení.

Je důležité poznamenat, že Mickey Mouse vystupující ve hře není moderní verze, kterou známe dnes. Na původní verzi, která byla k vidění v animovaném filmu „Steamboat Willie“ z roku 1928, již vypršela autorská práva. Ačkoli vývojáři nemohou přímo použít moderní podobu Mickey Mouse nebo svůj výtvor spojovat se společností Disney, zařazení filmu „Steamboat Willie“ může poskytnout dostatečné ospravedlnění pro využití této rané verze. Dalším projektem, na který je třeba si dát pozor, je stylizovaná střílečka „Mouse“ od společnosti Fumi Games, která má být vydána v roce 2025 a rovněž čerpá inspiraci z Mickey Mouse.

Ve hře „Infestation 88“ je hlavním cílem hráčů najít zdroje pro boj s nákazou. Hráči budou prozkoumávat různé lokace, ačkoli některé oblasti budou omezené. S arzenálem nástrojů mohou hráči likvidovat nákazy a ničit hnízda. Nepřátelé se budou bránit, což si vyžádá boj nebo úhybný manévr. Klíčové je přežít, aby se zabránilo šíření nákazy. Hra bude rozdělena do epizod, přičemž v každé se objeví jiný boss zodpovědný za šíření. Vývojáři slibují znovuhratelnost díky nepředvídatelné umělé inteligenci, náhodným předmětům a odměnám za postup, jako jsou zkušenosti, perky a odemykatelné předměty.

Vyvojáři se využití opravdu nebojí 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *