Inkulinati – Ilustrátor v čele armády!

Připravte si kalamář s inkoustem, naostřete brky a nalistujte další prázdnou stránku, která se stane epickým bojištěm ilustrovaných zvířátek. Inspirována středověkými texty se k Pentimentu z minulého roku přidává nová hra, tentokrát od studia Yaza Games s názvem Inkulinati.

  • Datum vydání: 31. ledna 2023
  • Vývojář: Yaza Games
  • Platformy: Microsoft Windows, Xbox One a Series X/S, macOS, Nintendo Switch

Inkulinati jsou tahovou strategií, která vybočuje ze zažité šablony na první pohled a dost očividně. Vzhledem se dost přibližuje středověkým kronikám, které bývají kromě mistrně vyvedených písmen doplněny i ilustracemi. Ty mají sice dost daleko k realismu, ale rozhodně jde o zajímavý styl. O to zábavnější je, že všechny praštěné postavičky ve hře mají reálný základ a podle všeho je někdo v minulosti opravdu nakreslil.

Tak a teď k tomu důležitějšímu. Co jsou Inkulinati zač a jak se to hraje? Začnete tvorbou vlastní postavy, v tomhle případě nadaného ilustrátora nebo ilustrátorky, se kterým se vydáte kampaní napříč kreslenými stránkami. Postavíte se vládci pekel, smrti a hlavně sami sobě. Každý tah je potřeba naplánovat a ještě dvakrát promyslet. A pak už jenom sbíráte brky navíc, peníze a vlastně všechno, co má v kresleném světě nějaké opodstatnění, hlavně teda nová zvířátka a kusy do armády.

Samotný souboj je taky trochu poupravený, neházíte tady kostkami, ale roztáčíte kolo štěstí a osudu. A kde si ho zastavíte, tak to bude vypadat. Každý tah vám nabízí útok s jednou z vašich postav – ta má samozřejmě nějaké schopnosti, možnost vyléčit se a tak – a jakmile vyčerpáte svoje štěstí, je řada na soupeři. Hraje se tak dlouho, dokud jedné straně nedojdou síly a může to být napínavý, ale taky dlouhý souboj. Inkulinati jsou občas až moc nároční na vaši pozornost a jednoduchý vzhled dost zavádí. Některé jednotky a jejich speciální schopnosti si prostě musíte pamatovat a hra se tím až nehezky komplikuje.

Myslím, že tahovky obecně nejsou pro každého a tahle je o tolik výjimečnější. A jestli vám nevadí výzva a chcete něco opravdu neokoukaného, nemůžu než doporučit. Jestli byste radši akci nebo úplnou oddechovku, dala bych ruce pryč.

Hodnocení 8/10

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *