Internetové online hry – TÉMA

Nestojí vlastně nic – jen k nim potřebujete Adobe Flash Player, a ten také pořídíte zadarmo. Navíc se k jejich spuštění nevyžaduje vůbec výkonný počítač. Jestli z názvu není dost jasné, o čem píšu, pak byste si nejspíš měli zajít na oční, protože internetové hry, dnes hodně diskutované téma, přijímané napolo s rozporem, ukazují, jak by měly vypadat i velkorozpočtovky. Opravdu za ně nic nedáte, takže si je můžete užívat, jak dlouho jen chcete, tedy dokud máte zapnutý počítač. Na různých webech se dají najít úžasné skvosty, které dokud si nezahrajete, budete litovat, že jste je neobjevili dřív. Tento článek se přitom zaměřuje hlavně na české weby, ale i pár zahraničních tu snad najdete. Webové hry se staly základem pro žánr Indie, nezávislých nízkorozpočtových her od vesměs jednoho nebo maximálně deseti tvůrců. Sice je v dnešní době hrají především děti, ale to neznamená, že nejsou určeny pro nikoho jiného. Slušně se u nich totiž zabaví i dospělý člověk.

Již od prvních dnů, kdy Adobe vypustilo do světa Flash Player, se začaly pomalinku objevovat první hry z tohoto žánru. Nejdřív jich bylo možná trochu málo, posléze však doslova zahltily internet. Nové stránky s hrami zdarma přicházely, ovšem i odcházely, a jejich kvalitu určoval nikoli počet her, nýbrž jejich kvalita. A s novým tisíciletím k našim končinám dorazily také, i když pravda docela pozdě. Hlavně na přelomu tisíciletí se s českými weby, poskytující zábavu na pár minut roztrhl pytel. Zprvu se ale nezdálo, že překypují kvalitními hrami – až po čase se výběr dost vytříbil. V redakčním výběru se zaměříme především na weby, které se ke svojí slávě vypracovávaly postupně a dnes mají desetitisíce návštěvníků.

Webgames.cz

Kdo by je snad neznal, má nyní možnost, objevit ten snad nejlepší web s hrami zdarma, jaký vůbec v Česku kdo provozuje. Portál s více než desetitisíci návštěvníky denně se těší velké popularitě jak ze strany mladších hráčů, ale tak i těch trochu starších, minimálně dospělých. Každý den aktualizovaná databáze her nabízí pouze ty nejlepší, co lidé v posledních měsících vyvinuli. Bez flashe si ovšem, připomínám, nezahrajete (tohle platí pro všechny české i zahraniční weby s online hrami). Mimo jiné na starých počítačích je ale velmi dobře instalovatelný, což jen podmiňuje jeho skvělou komptabilitu. Z titulní stránky Webgames.cz na vás vykoukne přijatelně barevné, a tím pádem docela přehledné rozhraní. Na horní liště si vybíráte, zda chcete zvolit různorodé kategorie her, jako Oblíbené, Nejlepší nebo Adventury a Akční. Pokud se přihlásíte do systému, můžete jednoduše nastavit oblíbené hry, díky čemuž po dlouhé době lehce najdete vaše srdcovky.

Superhry.cz

Jeden z nejoblíbenějších českých webů taktéž začínal už před dlouhými léty, kdy se mu postavilo do cesty samotné Webgames. Nedokážu přesně říct, který web se mi zdá oblíbenější, či lepší, ale v mnoha případech bych sázel právě na Superhry. Jednoduché uživatelské prostředí sice nikoho zrovna nepřekvapí, ovšem rozhodně ani neurazí. Je vyvedeno do stejných, pastelových barev jako server Webgames – této stránce však dominuje modrá. Horní lišta čítá trochu míň dostupných voleb – na výběr jsou jen Online hry, MMO hry, Plné hry, Profily a Videonávody. To ovšem nijak nevadí, protože seznam všemožných až dvaceti žánrů vidíme nalevo. V hlavním bloku se vám doporučují nejnovější hry, ale vy si můžete vybírat i z levé lišty. Za mě osobně se mi dost líbí výběr třeba takových adventur, které můžete hrát až do zblbnutí, ale stále je nedohrajete kvůli vysoké obtížnosti.

Hry.cz

Server provozovaný Seznamem před nedávnem doznal několika velkých změn v designu a je to na něm hezky znát. Velmi jednoduchý vzhled nikoho vyloženě nenadchne, ovšem výběr her snad ano. Kromě těch nových na principu flashe si můžete pořídit také hry za peníze, většinou české nezávislé hříčky za pár korun. Stojí maximálně stokorunu a budou vás rozhodně bavit na dlouho dobu. A znovu se zaměříme na horní lištu. U Hry.cz vypadá hodně jednoduše, ale skýtá 16 kategorií. Mezi zajímavé odrážky patří kupříkladu Lego hry, kde si můžete zahrát velmi povedené kostičkované hříčky. Za zmínku stojí mimo jiných také Laboratoř, ve které se vám ovšem nabídnou pouze připravované hry.

Herni.cz

Snad jedním z nejkrásnějších designů stránky oplývá právě Herni.cz. Opravdu se mi moc zamlouvá, jakým způsobem ho navrhli, protože je čistý, zajímavý, ale také přehledný. S několika tisíci návštěvníky denně se zapsal mezi nejnavštěvovanější servery v zemi. A zrovna tento web má také asi úplně nejdelší seznam kategorií her – více než třicet. Designem se tedy moc neliší od ostatních stránek. Stejně jako u jiných, i zde můžete své srdcovky stahovat na plochu, abyste si pomocí rychlého odkazu zahráli okamžitě po spuštění. Nechybí ani registrace a přihlášení, díky čemuž se zapíšete do komunity portálu Herni.cz. Co se mi vážně moc líbí, je rychlá lišta rádia Evropy 2, což snad na žádném jiném webu asi ani nenajdete.

Bigfishgames.com

„Nová hra každý den!“ – přesně to slibuje americký portál Big Fish Games.com. Vedle her na PC a Mac si můžete rozkliknut také kategorii hříček na mobilní telefony, které vám dají odkaz ke stažení z Play Store nebo App Store. Od českých webů se tento hodně liší, protože hlavní blok ukazuje hry v kategoriích, takže je velmi náhodně poskládaný. Světle modrou lištu krásně doplňuje fialové pozadí, což spolu pěkně kontrastuje. Jestli jste tedy otráveni stále stejnými hrami, které vycházejí v Česku, běžte právě na Big Fish Games – nabídne vám toho hodně ze všech myslitelných žánrů, takže si zahrajete na pořádně dlouhé chvíle.

Hry, které stojí za to si zahrát

  1. Age of War – klasická tower defense strategie o válce v proměnách času – must play
  2. Hobo – netradiční bojovka za bezdomovce, který se rozhodl ukázat světu, že za něco stojí
  3. Battlepaint – jednoduchá hříčka na pár minut, ale pekelně složitá. Hrajete za jedinou barevnou kostečku, která se snaží ubránit před hordami nepřátel, přičemž střílí do všech směrů. Dá se hrát i za více hráčů
  4. io – hra na požírání, kde se snažíte zlikvidovat jeden druhého
  5. Amateour surgeon – bizarní operace, jak je neznáte
  6. Swords and Sandals (kterýkoliv díl) – strategie, v níž trénujete svého bojovníka z dob starověku
  7. Tank Trouble – zajímavá multiplayerová bojovka s tanky
  8. TrackMania Online – jezdíte po tratích, vytvořených ostatními hráči a sami si můžete jednu takovou navrhnout
  9. Puppet Socer Champions – sranda na pár minut se světovými celebritami, s nimiž hrajete fotbal
  10. Chicken Jump – krátka hra na postřeh až s deseti hráči