Interview s YouTuberem Sterakdary (Radek Starý)

Necelý rok staré video Draw my life, o němž padne v rozhovoru zmínka

Radek Starý se v poslední době řadí mezi jednu z největších osobností československé YT letsplay scény. Rozhovor s ním se jen tak někde nevidí, pro jeho fanoušky navíc platí, že každá nová informace o něm napoví, jaký vede život mimo natáčení.

Co jej třeba dovedlo k tomu, aby začal natáčet videa z her, jaký má názor na akce typu 4FANS a proč skončil projekt Sophy.cz? Na to vše a na mnohem více se ho zeptáme v dnešním rozhovoru.

Svůj YouTube kanál založil už před více než třemi lety, přičemž od té doby ho provází komunita nadšených fanoušků, kteří mu na konto přičetli 29 milionů zhlédnutí a takřka 150 000 odběratelů. Dodnes se angažuje i jako reportér v televizním pořadu Re-Play, kde namlouvá sekci novinky.

sterakdary

 • Nejprve k Vašim začátkům: Jak Vás napadlo, že začnete s YouTubem a co provázelo Vaše první krůčky v projektu Sophy.cz? 

Popravdě, první video na kanál Sophy.cz jsem natáčel kvůli zviditelnění. Tehdy jsem s kolegou startovali nový projekt a bylo nutné nějak zaujmout. A jak se lépe propagovat, než pořádným videem… Mno, ono to video nebylo ani moc pořádné, natož reprezentativní, nicméně bylo mé první a jsem na něj stále hrdý. Rozhodně jsem netušil, že to odstartuje mou kariéru tímto tempem.

Projekt Sophy.cz měl sloužit jako komunita pro hráče. Možnost sdílení achievementů, tipy, soutěže o hry, turnaje a spousta dalšího. K většině jsme se nikdy nedostali, protože nebyly finanční prostředky a Youtube scéna u nás nebyla tak rozšířená.

 • Sophy.cz ani dva roky po skončení nepřestává budit dojem, že by se Vaše redakce mohla ještě někdy sejít. Plánujete do budoucna založení nového projektu, který by zastoupil ten minulý?

Osobně nic takového v plánu nemám. Kluky z projektu mám pořád rád, nicméně pochybuji, že spolu začneme znovu tvořit ve velkém. Sophy.cz je jméno, které bychom překonávali jen opravdu těžko.

Dostal jsem také několik nabídek od externistů, že by chtěli pokračovat projektem Sophy.cz 2.0. I když by něco takového bylo zajímavé, nemyslím si že by to bylo pro jméno kanálu dobré.

 • Odrazovalo Vás něco od práce v Sophy.cz? Potýkal se tento projekt s hatery?

Od práce na kanále Sophy.cz mě nic neodrazovalo. Technicky jsme to vždy dělali zadarmo. Celé dva roky jsme z projektu neměli vlastně žádný příjem, ale bavilo nás to a to bylo hlavní.

Pokud se nepletu, tak žádný vyslovený hate nebyl. Přinesli jsme na českou scénu něco nového a lidem se to líbilo. Vždy se ale samozřejmě našel někdo, komu se to nelíbí, ale tak je to se vším:)

 • Natáčel jste předtím i jinam než na kanál Sophy.cz?

Nikdy. První video na Sophy.cz je první video které jsem kdy vytvořil. Myslím, že to jde vidět:)

 • Jak vnímáte své úspěchy na YouTube? Znamená pro Vás něco víc i třeba jiný milník, než jen počet dosažených odběratelů?

Je pro mě velká čest, že jsem dosáhl takových čísel, popravdě jsem to vážně nikdy nečekal. Na své diváky se snažím působit pozivitně a třeba je i něco naučit a podle odezvy se to daří.

Největší radost mám asi z počtu kladných emailů. Spousta lidí trvdí, že jsem jim pomohl překonat těžké chvíle. Není lepší pocit, než když divák ocení hodiny strávené nad přípravou videa.

 • Má kanál Sterakdary nějaké hatery? Jak se projevují?

Hate je všude. Vždycky říkám, že i samotný bůh má své hatery, takže je v pořádku, že je mám taky. Popravdě by mě více zarazilo, kdyby se má práce líbila všem.

Osobně si nemyslím, že mám někoho, kdo pravidelně chodí na kanál, kliká a tlačítko dislike a píše negativní komentáře. Takoví lidé jen touží po pozornosti, kterou ode mne nikdy nedostanou:)

 • Co na své práci zbožňujete a jaké negativní dopady s ní naopak souvisí?

Mezi negativní dopady určitě patří úplná ztráta soukromí. Kdykoliv jdu mezi lidi, tak se fotím, podepisuji a bavím s lidmi, které jsem nikdy v životě neviděl. I krátká cesta do obchodního centra se tak může hrubě protáhnout.

A to nejlepší? Můžu hrát počítačové hry jako svou práci. A to je super. Dává mi to příležitosti se neustále zlepšovat, dělat co mě baví a navíc soustředit se i na vedlejší aktivity.

 • Čím se chcete po skončení školy živit? Víme, že často píšete zprávy do Re-playe, počítáte s tímto televizním magazínem i do budoucna jako s možnou prací?

Popravdě, školu už mám za sebou a s titulem Bc. jsem zatím spokojený. Určitě bych mohl jít dál, ale už se mi nechce marnit pár dalších let nad něčím co mě nebaví a co mě jen zdržuje od toho, co opravdu zbožňuji.

Do herního pořadu RE-PLAY píšu novinky, občas udělám nějakou tu recenzi, sem tam letím do zahraničí na nějakou akci a samozřejmě dělám voice over pro novinkový segment. RE-PLAY je v mém životě důležitá kapitola, protože jsem díky tomuto pořadu získal perfektní nadhled a profesionální zázemí.

 • Možná nepříjemná otázka: Existoval i jiný důvod než stagnace, proč zanikl projekt Sophy.cz?

Popravdě nejhorší byla ta stagnace. Nesnáším když nevidím postup vpřed. Příjde mi to že plýtvám svým časem. Několikrát jsme se snažili projekt efektivně oživit, ale potom jsem jej nuceně ukonči. Dříve než bylo pozdě.

 • Jaké video Vám zabralo nejvíc práce, a na které jste hrdý?

Určitě Youtube Simulator 2014. Jedná se o alegorické video, které si tak trochu dělá legraci z celé Youtube scény. Zabralo mi to neskutečně mnoho času, ale jsem na něj náležitě hrdý.

 • Chystáte do budoucna nový formát videí?

Aktuálně pracuji na jakémsi upgradu. Jestli se to podaří nebo ne, to je zatím ve hvězdách, ale snažím se zachovat to co mají diváci rádi a zároveň koncept videí vylepšit.

 • Navštěvujete akce typu 4FANS? Mají vaši fanoušci možnost se s Vámi setkat?

Ne až tak aktivně. Dříve byly tyto akce pouze o Minecraftu, kterému jsem se vyhýbal jako čert kříži a všechny pozvánky na akce jsem odmítal. Nyní už žádné nechodí:)

Některých se ale účastním, jako třeba 4FANS, které si ani letos nenechám ujít.

 • Jaká hra (nezáleží na platformě) Vám v poslední době učarovala?

Těch je spousta. Například Empyrion: Galactic Survival, Space Engineers, Kerbal Space Program, ale také Zaklínač 3 a GTA V na PC.

 • Náš magazín se věnuje novinkám, ale častěji v něm vychází recenze starších her nebo tematické články. Co by podle Vás šlo zlepšit? Jaký máte na tento web názor?

Osobně mi příjdou recenze starších her zbytečné. Lidé hledají recenze z důvodu, aby zjistili o nějaké hře informace, ale když je to starší titul, tak už nějakou recenzi dříve četli, nebo zhruba ví o co se jedná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *