Into the Emberlands – Rozkošné dobrodružství s trny pod nohama

Into the Emberlands vtrhlo na Steam již 20. ledna a přineslo s sebou neotřelou vizuální stylizaci, pomalé tempo a zajímavý koncept. Ale stačí to? Vydal jsem se do světa zahaleného miasmatem, abych zjistil, jestli tenhle rogue-lite point-and-click titul stojí za váš čas.

Datum vydání: 20. ledna 2025

Vývojář: Tiny Roar

Platforma: Microsoft Windows

Stylová pohádka s temným podtónem

Děj se odehrává ve světě Emberlands, kdysi mírumilovné zemi, kterou pohltila temnota známá jako Miasma. Hráč přebírá roli Lightbearera, tedy nositele světla, který se vydává zachránit ztracené Knacky – obyvatele rozptýlené po krajině. Zázemím je stále fungující vesnice, jejíž oheň jako jediný dokáže temnotě vzdorovat.

Stylizace je příjemně kreslená a velmi útulná. Připomíná moderní pohádku s melancholickým nádechem. Hudba dokresluje atmosféru decentně, ale účinně. Celé to působí jako mix Don’t Starve a Spiritfarer, což je rozhodně kompliment.

Jednoduché ovládání, ale frustrující restart

Základní smyčka hratelnosti je jednoduchá: klikání na jednotlivé body pohybu, sběr surovin, záchrana postav a postupné vylepšování vesnice. Každý krok však spotřebovává energii lucerny. Jakmile se lucerna vybije, postava se „ztratí“ – a to znamená ztrátu všech nalezených surovin, vylepšení i postupu. Zachová se pouze úroveň vesnice.

Průzkum světa je procedurálně generovaný, což je fajn, ale bohužel i dost jednotvárný. Herní smyčka je pořád stejná: vyrazit, něco posbírat, vrátit se, vylepšit, a znovu. Ačkoliv se odemykají nové oblasti, mechaniky se jen pozvolna větví a hra nikdy nepřekročí svůj stín. Ve výsledku tak jde o opakované „fetch questy“ ve velmi pomalém tempu. A věř mi, postava se hýbe tempem línější želvy.

Technické chyby a pár ošklivých záseků

Co ale zamrzí víc než tempo, jsou technické nedodělky. Hra má vizuální bugy, nešikovně překrývající se texty v menu nebo záseky při ovládání přes gamepad. Některé nástroje občas odmítaly fungovat, objevily se problémy s fast-travelem a v několika případech jsem kvůli bugu přišel o celý run. A to v rogue-lite žánru bolí dvojnásob.

Škoda nevyužitého potenciálu

Into the Emberlands má nápad, silný vizuální styl a příjemnou atmosféru. V jádru je to hra, která může oslovit hráče hledající klidnější, pomalejší tempo a relaxační průzkum. Ale těm ostatním mohou opakované restarty, monotónní hratelnost a pomalý pohyb snadno otrávit celkový zážitek.

Pokud hráče osloví stylizace a nevadí mu opakování a ztráta postupu, může si Into the Emberlands užít – zejména díky příznivé ceně. Pro ostatní ale může být lepší poohlédnout se jinde.

8/10

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *