Jak je to s hrami mezi dospělými? – TÉMA

01. 03. 2017 Filip Starý
1 113 zhlédnutí

I když to nemusí být na první pohled jasné, hraní počítačových her se neustále rozšiřuje mezi běžnou populaci. Hry začínají být čím dál víc populárnější i u lidí středního věku a je jen otázkou několika generací, kdy bude mít s počítačovými hrami zkušenost téměř každý. A proto není divu, že se tento trend stává čím dal častěji předmětem zkoumání psychologů, sociologů anebo i studentů při psaní závěrečných prací.

Velmi zajímavý výzkum provedlo v nedávné době Pew Research Center, které se zaměřilo právě na dospělé, kteří hrají hry, ať už počítačové, konzolové nebo mobilní.

Dlouhodobým stereotypem je zobrazení hráče jako muže. To se ale začalo proměňovat již dávno a v současnosti netvoří převahu ani jedno pohlaví. Hry tak hraje přibližně stejné množství žen a mužů. V čem ale muži tvoří převahu je nazývání se “hráči”. (gamers) To je zajimávé zjištění, protože v anglickém jazyce je slovo “gamer” genderově neutrální a i přesto se 2x můžu než žen nazývá “hráči”. A existuje tu i tzv. genderová propast, kdy se s narůstajícím věkem snižuje procento lidí, kteří se nazývají hráči, i přesto, že hrají hry pravidelně.

Na druhou stranu tu máme i nějaká více šokující zjištění. Téměř polovina dospělých věří, že existuje vztah mezi násilím páchaným v počítačové hře a násilím reálným. To je bohužel velkým problémem pro celý průmysl zaměřený na počítačové hry a přitom se jedná o velmi snadno vyvratitelný názor. Existuje snad spojitost mezi realitou a násilím v seriálu? Knize? Když hraji karty, stávám se automaticky gamblerem? Můžeme jen doufat, že se tyto statistiky rychle změní.

V nedávné době se taktéž začaly vést diskuze o tom, zdali hry rozvijí např. kognitivní schopnosti. S tím souvisí i obecnější smýšlení o hrách. Téměř 30% hráčů je toho názoru, že hry jsou kompletní ztrátou času.

Další podobné výzkumy jsou velmi přínosné, jak pro boření stereotypů, tak i hlubší zkoumání celého fenoménu a jeho správnou popularizaci.

Více o Pew Research Center a jejich výzkumu zde.Elektronický časopis GAMING

E-časopis GAMING

Přidejte se k nám!

 • Partneři webu

  Grunex - PC hry, turnaje v PC hrách, internetová televize, hry zdarma

  Rewiz.eu Projekt na rozvoj a podporu elektronického športu

  Veterans - CZ/SK gaming community

  Akreditované IT kurzy a školenia

  AndreewCZ

  Copyright © 2015–2021 GamingSite.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 2464-661X, podléhá licenci CC BY-ND 4.0