Jak se vede Samorostu 3 – NOVINKY

27. 03. 2016 David Strnad
1 297 zhlédnutí

Oficiální trailer třetího Samorostu

Čekání se většinou vyplácí. Třetí Samorost uspěl jako jedna z mnoha indie her především díky uměleckému zážitku, jaký se často nevidí. Více než kdy jindy nás těší původ studia Amanita Design, jehož hry se blíží k přirovnání s moderním uměním. V čem spočívá jejich úspěch?

Ihned po vydání se Samorost 3 dočkal vřelého přijetí od celé komunity. Některé recenze jej chválí coby nejlepší adventuru posledních let. Ani prodejní čísla, která mimochodem na Steamu velí žebříčkům, vývojáře nemohou, než právě těšit. Třetí Samorost patří mezi nejpopulárnější nově vydané a ještě dlouho tak zůstane. Jeden údaj dokonce tvrdí, že až od 99 % všech hodnotících hra získala velmi kladné recenze.

jsv s

Ruku na srdce, úspěch hry nelze přičítat pouze české šikovnosti. Hra se zalíbí mnoha hráčům také pro množství lokalizovaných jazyků (těch se v ní objevilo dvacet sedm). Ale i když se v ní skoro nemluví, český odkaz – a mimo jiné několik narážek – se nerozplyne. Originální dabing totiž zahrnul i takové detaily, jako krátká slovní spojení („Nevím, Ne, Juchů!“), ale vyskytlo se tam mimo jiné jedno japonské slůvko… Přesvědčte se sami.

Část úspěchu her od Amanity překvapí, protože se ani tolik netýká her. Jakmile pořídíte snímek obrazovky, bez nadsázky si ho můžete vystavit na stěnu a začne působit dojmem uměleckého díla. Hraní Samorostu 3 v člověku probudí cit umělce. A třebaže jeho tvůrci přidali klasickou hratelnost moderních adventur včetně složitých puzzlů, čeká vás i chvíle, kdy se podíváte kolem, a čas se zastaví. Takové momenty přesvědčí každého odpůrce her, aby změnil svůj mnohdy hloupý názor. Možná, že se hry ještě dlouho nezařadí po bok umění, ovšem ať chceme nebo ne, některé tituly dojmou jako žádné jiné médium.

jsv s 3

Prodeje se sice časem zpomalí, jenže ani to Samorostu nezničí skvělou pověst. Zanedlouho se totiž ocitne v bundlu několika dalších her (minulé hry už dostaly svůj vlastní), a tak ho objeví spousta dalších hráčů. Přesto doporučuji každému, aby se na něj podíval už teď. Rozhodně nebudete litovat.Elektronický časopis GAMING

E-časopis GAMING

Přidejte se k nám!

 • Partneři webu

  Grunex - PC hry, turnaje v PC hrách, internetová televize, hry zdarma

  Rewiz.eu Projekt na rozvoj a podporu elektronického športu

  Veterans - CZ/SK gaming community

  Akreditované IT kurzy a školenia

  AndreewCZ

  Copyright © 2015–2021 GamingSite.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 2464-661X, podléhá licenci CC BY-ND 4.0