Jaký je rozdíl mezi normálními a herními RAMkami v počítači?

Operační paměti tvoří jeden ze základních stavebních kamenů vašeho počítače, je proto důležité vybrat ty, které za něco stojí, zejména pak pokud jste náruživý hráč nebo se čas od času vžijete do role overclockera. V dnešním článku si povíme, proč se paměti označují jako „herní“ a jaké výhody z toho pro uživatele plynou.

Nezřídka lze v diskuzích narazit na názor, že termín „herní paměti“ je pouze marketingové označení, které nic neznamená. Souhlasit lze ovšem jen částečně. Ano jedná se „pouze“ o označení, nicméně má svůj dobrý důvod. Výrobce tak odlišuje paměti, kde má uživatel široké možnosti, jak vylepšit jejich výkon, který má poté vliv na výkon celé herní sestavy. Sám název „herní“ tak specifikuje, že konkrétní řada pamětí, je vhodná pro hráče, kteří jsou pověstní tím, že chtějí ze svých strojů vymáčknout maximum.

ilustrace_v2__crucial-ram-pr

Samotných rozdílů v případě herních a ne-herních pamětí je několik.

V první řadě se jedná o specifikace a tak zatímco se u běžných DDR3 paměťových modulů setkáte v drtivé většině případů s frekvencí 1 600 MHz, herní paměti mají strop podstatně výše. Crucial své  DDR3 herní řady nabízí s frekvencí až 2 133 MHz, která jde ovšem díky vysoce kvalitním čipům v případě přetaktování vyhnat až na hodnoty daleko přesahující 2 400 MHz.

S frekvencí je úzce spjatá CAS latency – neboli časování (označovaná jako CL). Velmi obecně lze říci, že CL je doba, mezi kterou CPU čeká na data z paměti. Logicky tak jde odvodit, že čím je CL nižší, tím je operace rychlejší. U herních pamětí Crucial Ballistix Sport se lze setkat s CL na hodnotách 9 při frekvenci 1 600 MHz, u řady Ballistix Tactical je na stejné frekvenci časování agresivních CL8. Vše je výrobcem důkladně otestované a paměti při těchto hodnotách běží stabilně bez jediného zaškobrtnutí. Běžné paměti jsou oproti tomu na hodnotách CL11 a to už je pořádný výkonnostní skok.

Hráči a nadšenci, kteří chtějí ze svých mašin dostat maximum, dozajista nenechají paměti na základních hodnotách. Možnost přetaktování je jednou z hlavních výhod herních pamětí. Tam kde by se běžné paměti už „roztekly“ vydrží herních pamětí šílené hodnoty a výkon tak rapidně roste a protože paměti podporuji technologii XMP profilů, je možné v BIOSu snadno ladit i hodnoty časování. XMP profily jsou od výrobce uloženy na SPD čipu, který je na pamětech a BIOS tak snadno nastaví správné hodnoty časování.

ilustrace_v1__crucial-ram-pr

Protože s vyšším výkonem roste i vyzařované teplo, které počítačové komponenty obecně špatně snáší, jsou herní paměti Crucial vybaveny pasivními chladiči. U základní herní řady Ballistix Sport černým pasivem, který chladí čipy, u řady Ballistix Tactical masivním žlutým pasivem a nejvyšší řada Elite, která v případě přetaktování vydrží psí kusy, výrobce přidal černý pasiv s velmi výrazným a vysokým žebrováním, pro spolehlivý odvod přebytečného tepla.

Že spoustě počítačových hráčů jde i o celkový vzhled sestavy je bez diskuze. Crucial tak myslí i na drobnosti v podobě černého PCB nebo postupně vydává herní paměti, které mají pasivní chladiče v barvách, které ladí se základní deskou. Řada DDR4 Ballistix Sport LT tak aktuálně obsahuje dvě barevná provedení a 1. května 2016 výrobce uvede další barvu chladičů, která padne do oka nejednoho hráče.

Celé portfolio herních pamětí Crucial naleznete na CZC.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *