Kam se řítí série NHL? Proč ji EA Sports záměrně potápí? – TÉMA

Osobně se vnímám jako velké nadšence do sportů. Když to zkombinuji s mým nadšením pro hraní videoher, vznikne fascinující systém hraní sportovních simulátorů. Ty mám skutečně rád, ať už jde o fotbal, tenis, golf nebo hokej. A ten poslední zmiňovaný mě poslední dobou trápí čím dál tím více. Abyste rozuměli, nejvíce se věnuji fotbalovému simulátoru FIFA, který od ročníku FIFA 9 (s přestavkou u FIFA 10 a 11) kupuji a hraji každým rokem. Jakožto zkušený hráč tak vnímám, jak se titul vyvíjí, přidává (pro někoho možná malicherné) přídavky a hra mě baví každým rokem a vlastně mi ani není líto zaplatit za nový titul částku 1800 korun. Jednoduše vím, že je to zábava na celých 12 měsíců a ta cena za to stojí. Proč ale podobný pocit nemám u série NHL?

Hokejový simulátor NHL jsem započal hrát od ročníku NHL 15, což je první ročník s enginem Ignite a také první ročník, který se ocitl i na novější generaci konzolí. Po NHL 15 jsem zakoupil NHL 17, které jsem s radostí hrál, ale něco mi tam nesedělo. Celý koloběh vyvrcholil před pár dny, kdy jsem ve slevě na PlayStation 4 zakoupil nynější ročník NHL 18 a zjistil, že hra se vlastně vůbec nepohla dopředu. Grafická stránka stále vypadá jako generace NHL 15, tudíž jako na PlayStation 3, animace jsou ničemné, hra není plynulá a hokej to moc nepřipomíná. Ani licence nejsou nic moc. Ano, NHL 18 přináší i rakouskou ligu, ve které figuruje české Znojmo, ale to je vše. Titulu neuvěřitelně chybí licence na původně ruskou kontinentální ligu KHL, kde se objevuje množství českých a ruských hráčů, kteří pak chybí v národních výběrech.

Při představě, že je někdo ochoten za tuto hru, která skutečně připomíná hraní na PS3 než na PS4, zaplatit 1800 korun, se mi dělá až fyzicky špatně. Před několika týdny, když svět očekával premiéru NHL 19, které snad konečně přinese engine Frostbite, který vývojářům dovolí velké věci (viz Battlefield 1 či FIFA 18 a 19). Nestalo se tak. NHL 19 stále poběží na stařičkém enginu Ignite, který byl původně vynalezen pro konzole PlayStation 3 a Xbox 360, a vůbec se za to nestydí. Již z traileru bylo patrné, že hra vypadá vlastně úplně stejně, jen přidává jakési hratelností novinky. Je mi tak skutečně líto, že to musím říct, ale NHL 19 opět nezakoupím za plnou cenu a počkám si raději na slevu, který nebude vyšší než 250 korun. Je mi to skutečně líto, kam se NHL posouvá. Obzvláště v porovnání s FIFou, která každým rokem roste do krásy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.