Kholat – RECENZE – Horor inspirovaný skutečně mrazivou událostí!

07. 10. 2017 Nikola Štěrbová
1 653 zhlédnutí

Kholat je atmosférický horor, který se inspiroval tajemným zmizením studentů Uralské polytechniky známým jako Zánik Ďatlovovy výpravy. Všechno se stalo v ruském pohoří Ural v nočních hodinách 2. února 1959. Úbočí hory, na kterém k masakru došlo, se jmenuje Mrtvá hora a protože k objasnění toho co se stalo, nikdy nedošlo, vznikla spousta konspiračních teorií. Jednu takovou teorii nám přináší i autoři této hry.

Datum vydání: 9. června 2015

Vývojář: IMGN.PRO

Platformy: Microsoft Windows, PlayStation 4, Xbox One

Nepovažuji se za skalního fanouška hororových her, ale když se mi už v menu proběhne mráz po zádech, vím, že tu hru dohraju až do konce. Kholat má opravdu úžasnou atmosféru, kde na rozdíl od ostatních hororových her nejde o to vylekat hráče, ale opravdu ho donutit se bát.

Po krátké cutsceně, která hráčům objasní, co se stalo ztracené skupince studentů, se objevíte na nádraží. Můžete si ho obejít, ale žádné dveře se nedají otevřít a tak je celkem jasné, že se vás hra snaží co nejrychleji poslat do hor. Do studených, zasněžených hor, kde vás nečeká nic moc dobrého.

Během prvních pěti minut hraní najdete svůj stan a dáte si dvacet. Probudíte se uprostřed noci a vybaveni baterkou jdete zkoumat svoje okolí. Venku je docela tma a před vámi se ve sněhu objevují červené stopy. V dálce svítí cosi rudého a vy se na to jdete samozřejmě podívat pěkně zblízka. Podobně probíhá celá hra, chodíte ve sněhu, nasloucháte podezřelým zvukům a hledáte důkazy.

Hra staví hráče do role jakéhosi pozorovatele, který se dobrovolně přihlásil, že půjde do míst, kde se to všechno stalo. Je tak vaším úkolem zjistit co se stalo a proč. Hledáte ztracené zápisky studentů a dáváte si dohromady informace, které z nich vyplívají. Mezitím si samozřejmě vedete deník. Je to podobný styl vypravování příběhu jako u ostatních hororovek, ale prostě se sem hodí.

Všechna chvála, která zaslouženě patří grafickému zpracování a pojetí příběhu, by se dala hře vzít na hratelnosti. Hra vám neříká co dělat a kam jít, máte u sebe jenom počmáranou mapu a zmatený kompas a občas se ztratíte. Což není na škodu, protože než mezi stromy a podivnými stíny najdete cestu zpět, budete se klepat strachy. Větší problém je to, že se po mapě jenom procházíte a nemůžete skákat, běhat nebo třeba zvednout kámen. Říkáte si, k čemu by vám byl? Je lepší mít v ruce aspoň ten kámen, když se k vám něco blíží. Nerada to přiznávám, ale nějaké zajímavé herní mechaniky tady prostě chybí.

Kholat je epický zážitek. Po chvíli zápasení s posuvníky v nastavení, hra běžela plynule a nechala mě obdivovat hory a sníh. Opakuji to už po několikáté, ale u tohoto typu hry je hodně důležité, aby na hráče zapůsobila. Tady se to povedlo na jedničku. Mechaniky jsou takové pochybné a nikoho nezaujmou, ale kdo by to taky čekal u takové hry?

Asi se nikdy nedozvíme, co se studentům opravdu stalo. Pravděpodobně se nestalo nic z toho, co prezentuje hra, protože ta zachází až k satanismu a nadpřirozenu. Ale žádné spoilery, Kholata můžu doporučit všemi deseti. Tak si ho kupte a dejte vědět, jak jste si průchod touhle hororovkou užili.

Hodnocení 8/10Elektronický časopis GAMING

E-časopis GAMING

Přidejte se k nám!

 • Partneři webu

  Grunex - PC hry, turnaje v PC hrách, internetová televize, hry zdarma

  Rewiz.eu Projekt na rozvoj a podporu elektronického športu

  Veterans - CZ/SK gaming community

  Akreditované IT kurzy a školenia

  AndreewCZ

  Copyright © 2015–2021 GamingSite.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 2464-661X, podléhá licenci CC BY-ND 4.0