Killer Frequency – Nalaďte na frekvenci smrti!

Killer Frequency od společnosti Team17 je okouzlující a triková hra s hrůzostrašně komediálním příběhem. V městečku Gallows Creek se objevil znovu slavný sériový vrah známý jako Pískající muž. Poté, co byla napadena policejní stanice a šerif byl zabit, je na vás, jako nočnímu rozhlasovému moderátorovi, svěřena úloha přijímat hovory na tísňovou linku. Vaším úkolem je využívat své schopnosti rychlého reagování a vybírat vhodné odpovědi, abyste lidi ochránili před Pískajícím mužem a pomohli jim přežít. Mezi hovory budete zkoumat téměř prázdné studio z pohledu první osoby a shromažďovat informace, které vám pomohou při rozhodování.

  • Datum vydání: 1. června 2023
  • Vývojář: Team17
  • Platformy: Microsoft Windows, Xbox One, PlayStation 4, Meta Quest 2

V této situaci byste pravděpodobně přestali vysílat a určitě byste tyto osobní nouzové situace (a potenciální úmrtí) nezveřejňovali. Nicméně hra Killer Frequency dodržuje své vlastní přehnané podmínky: stanice se jmenuje The Scream, místní restaurace mají názvy jako Grilling Spree a fiktivní písně, které vaše postava hraje v rádiu, jsou tematicky příhodné, jako například „Final Breath“ od Roddyho Snatchera. Hra není zaměřena na realistickou simulaci moderování nebo dispečinku, ale spíše na reverzní únikovou místnost, kde poskytujete důležité nápovědy ostatním, aby unikli živí.

Velká část hry Killer Frequency je podobná kooperativní hře Keep Talking and Nobody Explodes (tato podobnost je dokonce potvrzena jednou z trofejí ve hře). Místo instruování hráče, jak deaktivovat bombu, vám je svěřena úloha překládání map kukuřičných bludišť, článků z časopisů o naladění auta a dokonce i testů přátelství pro nehráčské postavy. Jste tedy omezeni v tom, o čem můžete s volajícími hovořit, a můžete poskytnout pouze odpovědi vybrané ze seznamu možností. Tato zjednodušená mechanika znamená, že hádanky nejsou příliš obtížné, ale zábavně prověřují vaši paměť, logiku a pozornost.

Hra Killer Frequency se vynikajícím způsobem inspiruje a komentuje žánrové klišé, podobně jako filmová série Vřískot, a přináší přesvědčivý příběh z prostředí slasherového hororu. Zároveň využívá druhotnou povahu videoher tím, že skutečné nebezpečí hrozí pouze postavám, ne hráčům. Stejně tak je to i s rozhlasovým moderátorem. Ani on, ani vy se nesnažíte utéct z hořící popelnice nebo z vražedného domu; pouze se snažíte zabezpečit ostatní z bezpečné vzdálenosti. Prostřednictvím rozhlasového vysílání hra také satiricky odkazuje na lidské chování. Nejodpornější postavou, která moderátora nejvíce vytočí, je vytrvalý volající, který si pouze chce zdarma zreklamovat. Na tuto postavu si raději dávejte pozor. Hra mohla více simulovat práci moderátora talk-show, podobně jako hry Not for Broadcast a Papers Please zaměřené na práci v televizní produkci a na imigračním úřadě. Nicméně, s ohledem na to, že v hře musíte zvládat jak dýdžejství, tak přijímání hovorů na tísňovou linku, je pravděpodobně lepší nezapojovat se do práce s Foleyho efekty nebo přepínat mezi předtočenými reklamními kazetami a vinylovými singly. Hra by však mohla nabídnout více možností a variant selhání, aby hovory nebyly tak pasivní (hra sleduje, kolikrát jste trefili zamuchlanou papírovou kouli do koše). Nicméně, svázaný příběh odůvodňuje omezené možnosti a některé závěry za vás vyvozuje.

Většina rozhlasových pořadů má jasnou a charakteristickou identitu, něco, co je odlišuje. To platí i pro hru Killer Frequency, která je stylově laděnou oslavou slasherů z 80. let, plnou nepředvídatelného a zábavného obsahu. To však neznamená, že by se jednalo o povrchní zážitek. Hra se zamýšlí nad vztahem mezi vrahem, který by nebyl tak strašidelný bez zpravodajského zájmu, a pořadem, který by neměl tolik posluchačů bez této informovanosti. Celkově je Killer Frequency přístupnou a poutavou hrou, která vás nepustí od svého začátku až do konce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *