Kingdom Come: Deliverance – NOVINKY – Jaké je zatím nejlepší české RPG?

Kingdom Come: Deliverance je konečně tady. Nejočekávanější RPG tohoto roku zatáhne hráče do patnáctého století v českých zemích, které drancují barbarští Kumáni najatí uzurpátorem Zikmundem. Nicméně hlavní protagonista není žádný udatný rytíř, Jindra je prostý synek z kovárny, který se náhodou připletl do války.

Datum vydání: 13. února 2018

Vývojář: Warhorse Studios

Platformy: Microsoft Windows, PlayStation 4, Xbox One

Kingdom Come má stejně jako ostatní takhle obrovská RPG docela pomalý start. Hráč má dost času rozkoukat se, zjistit co se, jak dělá, a hlavně má dost času na to, aby nasál úžasnou atmosféru. Samotná hra je naprosto úžasná, ale má celou řadu problémů. Nejde jenom o bugy a glitchování po Sázavě a okolí, hráče nenechává v klidu systém ukládání, nezměnitelná obtížnost nebo mikroloadingy.

Hlavní postava hry Jindřich vypadá trochu jako ňouma a zdá se, že všechny starosti obyčejného poddaného se mu vyhýbají obloukem. Během první hodiny ve hře se všechno změní. Na obzoru se objeví Zikmundovo vojsko, Jindřichův domov je vypálen do základů a hra nabere obrátky. Příběh hry je skvěle napsaný, dokáže dobře pobavit i vybudovat napětí, ale myslím, že je na každém hráči, aby si hru a její příběh vychutnal sám.

Hlavní dějová linka je dlouhá a pěkně zamotaná, nemusíte se bát, že byste hru proběhli za pár hodin a neměli potom co dělat. Musíte se starat o plnost Jindřichova břichu a pravidelně ho ukládat ke spánku. Jako kovářský učeň se Jindra naučil, jak držet meč, ale máchat s ním moc neumí, stejně tak neumí střílet z luku, číst nebo vyrábět odvary z bylin. Jinými slovy se Jindra musí naučit všechny dovednosti, které chce používat.

Co se týká bojového systému, na který si hodně lidí stěžuje, já si ho nemůžu vynachválit. Je pravda, že ze začátku musíte dávat pozor, ale stojí to za to. Kingdom Come je RPG jak má být a nedává hráčům nic zadarmo. Jakmile se naučíte základy, řetězení jednotlivých útoků přijde samo. Jediná chyba bojového systému je lockování cílů, když je před vámi jeden protivník není problém, ale když kolem pobíhá skupinka lapků, jste namydlení.

Nezoufejte, pokud vám souboje úplně nejdou, ačkoliv se jim úplně nevyhnete, můžete hru procházet pěkně potichu. Stačí sundat si brnění a v košili se vydat pro loot. Nebo můžete přisypat nic netušícím obětem do kotlíku s jídlem nějakou tu chuťovku. Doporučuju nepovedené odvary od alchymistického stolu, nikdy sice nevíte, co se stane, ale to je riziko, které musíte přijmout.

Stojí Kingdom Come: Deliverance za váš čas a peníze? Za mě určitě ano, ale musíte si to rozhodnout sami. Chcete pořádné RPG, které se s vámi nebude mazlit a dožene vás k zoufalství? Potom je to ta správná hra pro vás.

Můžete se těšit na skvěle zpracovaný příběh v pěkně kabátku a skvělou hratelností, ale musíte se připravit i na několik chyb. První z nich je save systém, momentálně už se dá hra namodovat a Sejvovici (alkoholický drink, který po vypití uloží hru) nepotřebujete. Pokud chcete hrát hardcore a rádi ztrácíte svůj čas, nemusíte nic modovat. Další problém jsou mikroloadingy, chápu, že hra je obrovská a někdy a nějak se načítat musí, ale vážně se musí načítat každý rozhovor, každé umytí u kádě, každé hrábnutí do kotlíku?

Naštěstí Kingdom Come zachraňuje skvělá atmosféra, propracovaný bojový systém, krásná grafika a samozřejmě zábavné questy. U hry se pořádně zapotíte ať už u soubojů nebo když se krčíte ve stínu nějaké světnice. Proto zkuste přehlédnout momentální technický stav hry a běžte seřezat partu Kumánů! Chtěla bych vám hru pořádně popsat, ale Kingdom Come se prostě musí zažít.

Hodnocení 9/10

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *