Klady hraní digitálních her: Vy a vaše mysl

Lidský mozek je nesmírně složitý orgán, který vědci a neuropsychologové zkoumají již řadu let, pořád ale existují věci týkající se fungování mozku a jeho kapacity, kterým ani v dnešní době nerozumíme. Mezi několik zajímavých faktů o mozku patří například to, že mozek se vyvíjí a roste až do zhruba 50. roku života a že nová spojení mezi neurony vznikají každý den pokaždé, když si vytvoříte novou vzpomínku. Neurony jsou základním stavebním prvkem mozku, jde o buňky tvořící nervovou tkáň v neurokraniu, tedy části lebky, kde je umístěn mozek.

V tomto článku se budeme zkoumat, jak by nové digitální hry mohly pomoci zlepšit fungování mozku, rozvíjet zmíněné schopnosti a udržovat mozek v dobré kondici.

Schopnost rychlejšího rozhodování díky hrám

Vědci z Queen Mary’s University of London a University College London (UCL) chtěli zjistit, do jaké míry může hraní počítačových her ovlivnit mentální připravenost a schopnosti. Vybrali proto 72 dobrovolníků za účelem měření jejich „kognitivní flexibility“, což se dá chápat jako schopnost provádět tzv. multitasking, tedy vykonávat více aktivit současně, a také schopnost se rychle začít soustředit na novou činnost.

Dobrovolníci byli rozděleni do 3 skupin, z čehož první dvě hráli hru StarCraft, u které je zapotřebí strategické uvažování a schopnost se rychle rozhodovat a pracovat s již dostupnými informacemi. Dobrovolníci hráli tyto hry celkem 40 hodin po dobu 8 týdnů a výsledkem testu bylo, že hraní hry StarCraft mělo pozitivní efekt na kognitivní flexibilitu a účastníci testu byli schopni pružněji reagovat a lépe se koncentrovat než hráči v jiných skupinách. Dr. Brian Glass ze zmíněné Queen Mary’s univerzity tvrdí, že hraní takových her jako je StarCraft nebo Halo nám pomáhá vypěstovat schopnost rychle se přizpůsobovat požadavkům okolí a učit se z předchozích chyb.

Digitální karetní hry pro lepší myšlení

Studie vypracovaná na University of Wisconsin (USA) potvrdila, že zapojení se do činností, které stimulují mentální aktivitu, konkrétně do hraní karetních her a puzzle, je spojeno s vyšší úspěšností u testů kognitivních funkcí u dospělých. Vědci zkoumali efekt hraní karetních her a puzzle na mentální výkonnost u 329 dospělých jedinců. Objevili, že u lidí, kteří tyto hry hráli často, došlo k rozvoji a zvětšení několika oblastí mozku. a tito jedinci také byli úspěšnější u testů paměti a schopností myšlení. Karetní hry, kde je potřeba strategické a logické uvažování mohou napomoci udržovat mozek v dobré kondici v souvislosti s tím, jak se hráč snaží myslet strategicky, aby vyhrál.

Digitální verze takových karetních her jako je blackjack, jsou nyní široce dostupné a nabyly na popularitě v posledních několika letech, přičemž ekonomický sektor online hraní kasinových her roste meziročně až o 22 % v některých státech. O nárůstu popularity klasických her v digitální podobě svědčí i fakt, že online herní společnosti se neustále snaží rozšířit škálu svých nabídek. Příkladem toho je nedávné zavedení PokerStars Casina od známé online pokerové herny, která uvedla širokou škálu blackjack her jak na své online platformě, tak také na mobilní platformě.

Vizualizace a mentální rotace objektů

Lidský mozek zpracovává informace pěti smysly – zrakem, sluchem, hmatem, čichem a chutí. Zrakovou neboli vizuální paměť je možné trénovat. Jedním ze způsobů tréninku je právě hraní pc her. Kromě vizuální paměti je také možné trénovat schopnost samotné vizualizace, kdy si v hlavě nepředstavujeme vjemy, které jsme již v minulosti viděli, ale prostřednictvím abstraktního kreativního myšlení tvoříme obrazce nové.

Vědkyní, která se této problematice věnuje, je Daphne Bavelier z University of Rochester. Tvrdí, že hraní her akčních her zapříčiňuje lepší schopnost multitaskingu a také schopnost si vizualizovat v mysli určitý 3D předmět, otáčet s ním atd. Hráči zkrátka rozvíjí svou představivost. Za účelem rešerše této problematiky Bavelier oslovila skupinu studentů z univerzity, aby hrát konkrétní pchry. Skupina byla rozdělena na dvě menší skupiny, z nichž ta první hrála střílečky Call of Duty 2 a Unreal Tournament 2004. Na začátku testu mezi hráči nebyl rozdíl ve schopnosti vizualizace, na konci testovacího období však skupina hrající střílečky byla schopna rychleji reagovat na vizuální vjemy a také vnímat, co se děje v okolí, i když zrovna byli zabráni do nějaké jiné činnosti. Tito hráči jsou posléze schopni se soustředit na 6 až 7 bodů v prostoru před nimi současně, kdežto běžný člověk je schopen se koncentrovat v průměru na 2 nebo 3.

visualisation-ref.-ivcsigns.co_.uk_

Lidský mozek je nejdokonalejší v živočišné říši. Člověk se od zvířat liší především svou schopností racionálně uvažovat, uchovávat v paměti vzpomínky i po dlouhý časový úsek (klidně i po celý život), a také schopností myslet abstraktně, tedy nikoliv jen ve své mysli přehrávat vzpomínky z minulosti, ale také konstruovat složitější abstraktní ideje a myslet kreativně. Naštěstí je možné paměť, stejně jako ostatní funkce mozku trénovat, přičemž jedním ze způsobů tohoto tréninku je hraní her. Péče o mozek by měla stejně jako např. vhodná dieta být jednou ze základních součástí životního stylu zdravého člověka v 21. století.

Jeden myslel na “Klady hraní digitálních her: Vy a vaše mysl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.