Last Day of June – RECENZE – Co by kdyby?

Last Day of June je neuvěřitelně poutavá indie záležitost. V podstatě jde o celkem dobře zpracovaný interaktivní film, který si zakládá na skutečnosti, prezentuje hráčům uvěřitelný příběh a cílí na jejich emoce. Ukazuje hráčům, jak lehké je zamilovat se a starat se o ty které milujeme, ale taky o tom, jak rychle o ně můžeme přijít a všechno ztratit. Problém je, že kromě příběhu nemá Last Day of June, co nabídnout.

Datum vydání: 31. srpna 2017

Vývojář: Ovosonico

Platformy: Microsoft Windows, PlayStation 4

Hra začíná záběrem na šťastný manželský pár sedící u rybníka, kolem kterého se celá hra točí. Štěstí a pohodu rychle střídá obrovská tragédie. Městečkem, ve kterém se Last Day of June odehrává, se šíří smutná zpráva o autonehodě oblíbeného manželského páru. Hlavní protagonista Carl během autonehody přichází o milovanou ženu, nenarozené dítě a schopnost chodit. Upoután na kolečkové křeslo se snaží přijít na to, co všechno mohl udělat jinak a zabránit tak nehodě.

Carl se pokouší všechno napravit cestováním v čase. Vlastně se vrací do několika momentů před nehodou a ujišťuje se, že jsou všichni na správném místě. Jak to funguje? Carl se vrátí v čase například proto, aby se postaral o malého chlapce, který si hraje na silnici s míčem. Místo toho mu dá draka a nechá ho na poli daleko od silnice.

Last Day of June je vskutku působivá hra, ale má spoustu problémů a moc se o nich nemluví. První z nich je herní tempo, mám pocit, že se hra v některých částech zbytečně táhne. Jedna věc je v klidu si vychutnat příběh, druhá je dívat se pořád dokola na stejné cutsceny a doufat, že se něco změní.

Dalším problém je samotné grafické zpracování. Přestože se autorům podařilo sladit barvy a vytvořit celkem pěkný herní svět, myslím, že mohli udělat víc a hra by vypadala mnohem lépe. Celou dobu se hráč dívá na rozmazané textury a herní nastavení se o to vůbec nestará. Jediné, co si hráč může přizpůsobit svým potřebám je rozlišení obrazovky a zapnutí/vypnutí VSync.

Poslední věc, kterou nechápu na grafickém zpracování jsou samotné postavičky. Ačkoliv hra vypadá celkem roztomile, občas mi přišlo až děsivé, že postavičky nemají oči a místo toho mají uprostřed obličeje dvě díry. Autorům se musí nechat jenom to, že i takovým postavičkám dokázali dát nějaké emoce.

Last Day of June je bezpochyby skvělá hra, ale není pro každého. Pravděpodobně nebyla ani pro mě. Dokáže hráče zaujmout a připoutat je k obrazovce, donutí je zamyslet se nad vlastním životem a nese s sebou jakési poslání. Co se ale mě týká radši bych se podívala na film se stejným příběhem.

Hodnocení 7/10

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *