Last Train Home – Česká hra vzbudila nepokoje v Rusku!
Česká real-time strategie Last Train Home od brněnského studia Ashborne Games se stala terčem kritiky ze strany ruské prokuratury, která požaduje její zákaz. Hra údajně podněcuje nenávist vůči vojákům Rudé armády a odporuje tradičním hodnotám ruské společnosti.
Last Train Home vypráví příběh československých legionářů, kteří se po skončení první světové války ocitli na Sibiři uprostřed ruské občanské války. Hráči v roli velitele těchto jednotek vedou vojáky přes nehostinné území s cílem dostat se zpět do nově vzniklé Československé republiky.
Herní zpracování této dramatické kapitoly československé historie přineslo pozitivní ohlasy na platformě Steam, kde hráči oceňují historickou věrnost a realistický přístup k tématu.
Nicméně v Rusku vyvolala hra značnou kontroverzi. Dle webu Meduza: Ruská prokuratura tvrdí, že Last Train Home zkresluje historická fakta a vytváří negativní obraz o Rudé armádě a ruských úřadech během občanské války. Podle prokuratury hra glorifikuje československé legionáře na úkor ruských vojáků, což by mohlo negativně ovlivnit duševní a sociální vývoj mladých hráčů.
Tento krok je v souladu s nedávným zpřísněním kontroly nad mediálním obsahem v Rusku, které je součástí širšího politického kontextu po invazi na Ukrajinu.
Vývojáři z Ashborne Games na kritiku reagovali prohlášením, že Last Train Home byla vytvořena na základě pečlivého studia historických pramenů a snaží se ukázat složitost a krutost války bez černobílého vidění světa. Petr Kolář, šéf studia, uvedl, že nyní diskutují situaci s vydavatelem hry, společností THQ Nordic, a zvažují další postup.
Ať už tento spor dopadne jakkoli, Last Train Home se stává nejen úspěšnou hrou, ale také příkladem toho, jak mohou videohry vyvolávat hlubší diskuse o historii a jejím zpracování v digitálním světě. Hra připomíná, že interpretace historie může být citlivým tématem, které může překročit hranice herního průmyslu a vstoupit do politických diskuzí.