Layers of Fear – RECENZE – Příběh vyšinutého umělce?

Mysleli jste si, že po absolvování Amnesie a Outlastu už prostě nemůže přijít nic horšího? Já také a přesto se objevily Layers of Fear. Na chvíli máme možnost vidět svět očima tak trochu duševně chorého umělce.

Vývojáři z Bloober Team dokázali s hrou zaujmout již ve verzi s předběžným přístupem. Oficiálně vyšla hra v únoru tohoto roku a studio nám dokázalo, že to s psychologickým hororem myslí opravdu vážně a co je nejdůležitější – „nepodělali“ to.

Po zapnutí hry velmi rychle zjistíme, že alkohol není vždy tím nejlepším řešením a takovému malíři „psycho“ obrazů dokáže nadělat pořádnou paseku v hlavě. Co jiného nám tak vývojáři hodí na hlavu, než hrabání se v minulosti hlavního hrdiny a postupně skládat střípky toho, o co vlastně jde. Děj se odehrává v hrdinově domě z devatenáctého století, ale nejedná se o žádný prosvětlený a idylický rodinný domek se zahrádkou. Stavba je jak vytržená z povídek Edgara Allana Poea a temný domek si tak trochu žije vlastním životem. Je to snad narušenou psychikou umělce nebo je v domě opravdu něco divného?

24295562802_f08d37f5a8_b

Hlavní pravidlo,kterým se musíte ve hře řídit, spočívá v přijmutí skutečnosti, že nic není statické. Brzy vás nepřekvapí náhodné pohyby předmětů, změny v uspořádání místností, prostě Paranormal Activity jak vyšité. Stačí se na pár vteřin otočit a nestačíte se divit, co se z hezkého obrazu může stát. Ano, v Layers of Fear sice najdeme i nějaké ty kýčovité klasiky v podobě bouchnutí dveří nebo okna, ale v souvislosti se zajímavým příběhem to až tak „blbě“ nepůsobí.

Layers-of-Fear-Shot-(1)

Layers of Fear musíme pochválit za navození perfektní atmosféry. Z temného domu vás bude skoro permanentně mrazit po zádech. Perfektní je práce se světlem. Obrazy, svíčky a odrazy, prostě úplný barokní šerosvit.

Pro příznivce pořádného hororu a hlavně pro ty, kteří se už nemůžou dočkat druhého Outlastu, můžu Layers of Fear jenom doporučit.

+ Prostředí zpracované na jedničku, dokáže navodit pravou hororovou atmosféru.

– Neustálé mrazení po zádech v průběhu hraní.

Hodnocení: 9/10

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.