LEGO Harry Potter, years 1 – 4 – RECENZE – První čtyři roky v Bradavicích

Ještě chvíli předtím, než LEGO hry začaly vycházet jako na běžícím páse, se Traveller’s Tale, poměrně známé vývojářské studio, proslavilo hříčkami podle známých značek. Historie LEGO her sahá až do nového milénia, ale teprve kolem roku 2005 někoho konečně napadlo, že by snad nebylo úplně od věci, udělat hru podle nějaké značky. Herní scénu obohatil Batman, celý v LEGO podobě a další, velmi známé značky ho přímo následovaly. Ovšem Harry Potter, toho se rozhodli převést do LEGO podoby až v roce 2010. A podle mého názoru se jim rozdělení na dvě hry – tedy pokrytí nejprve prvních čtyř a poté další tří roků – rozhodně vyplatilo alespoň v tom, že můžou profitovat ze dvou her naráz.

Harry se až donedávna cítil jako úplně obyčejný, celkem normální hoch, akorát s jizvou ve tvaru blesku na čele. Ano, občas se sice něco záhadným způsobem pokazilo, například když rozmlouval s hadem a sklo v teráriu najednou zmizelo, ale to si neuměl pořádně vysvětlit. Teprve po příchodu zvláštních dopisů adresovaných právě jemu mladíkovi došlo, že není úplně obyčejný, a že se jeho rodiče nezabili při autonehodě.

lego.hp.years.1-4.04.lg

Ať se vám může připomenutí děje zdát jakkoli zbytečné, dělám to kvůli faktu, že LEGO hry možná ukazují příběh, ale nepromluví se v nich ani jedno, jediné slovo. Takže pokud jste nikdy nečetli, nebo, což mi připadá skoro nemožné, neviděli filmy, v předešlém odstavci najdete letmé nastínění děje. Absence mluvení však stoprocentně neznamená, že by tato hra měla být určena jen pro mladší publikum. Nikoli, v LEGO hrách se nemluví především proto, že tím chtějí autoři dodat na celkové komičnosti. Postavičky se tedy dorozumívají různými posunky, zvláštními grimasami nebo prostě ukazují na předměty ve svém okolí. Tohle sice zní trochu dětinsky, jenže ono v konečném výsledku, jak se na hru díváte z určitých pohledů, LEGO hry sice nejspíš zabaví právě menší děti a puberťáky (i když ti mají trochu jiné hry), ale užijí si u nich rovněž dospělí.

Celá hratelnost sestává z více než padesáti lokací, z nichž žádná není moc velká, ale ani malá, abyste se v ní pořádně nevyblbli. Tedy kromě Bradavic, po kterých můžete chodit, jak vás napadne. V jedné takové místnosti se snažíte rozbíjet vše, co rozbít jde, zachraňujete studenty v ohrožení, sbíráte penízky, barevně seřazené podle hodnoty (stříbrně, zlaté, modré a fialové) a plníte hlavní úkoly. Ty většinou spočívají v uvolnění nějakého mechanismu, pomocí něhož vysvobodíte své spolužáky (dejme tomu při hodině obrany proti černé magii Profesora Lockharta, který do hodiny přinesl názorně ukázat rarachy). Postupem hry se také učíte několik kouzel, z nichž většinu asi příležitostný hráč nepoužije, někde ho ale hra nutí k jejich využití. Za zmínku stojí kupříkladu kouzlo Wingardium Leviosa, díky němuž vaši čarodějové manipulují s předměty, kouzlo na odstranění plevelu, které, ať se snažím sebevíc, nejspíš nebylo vůbec zmíněno v knižní ani filmové sáze a Reducto, šlehající blesky.

lego_harry_potter_years_1_4_pc_2

Ve všech lokacích disponujete minimálně třemi hratelnými postavami, mezi nimiž si hráč může libovolně přepínat. Každá přitom umí něco trochu jiného, tedy spíš, vlastní jiného mazlíčka. Ronova prašivka se protáhne i těmi neužšími trubkami a Hermionina kočka Křivonožka zase… no dobře, jen tak k něčemu ji asi nepoužijete. Ovšem tento prvek dodává hře na jejím kouzlu, která jakmile vás vtáhne, už u ní prosedíte desítku hodin.

Ano, hrací doba se nepohybujete ve zrovna gigantických mezích novodobých RPG jako Skyrim nebo třetí Zaklínač, ale tady to dle mého ani není potřeba. Vždyť úplně stačí, v rychlosti projet hlavní dějovou linku jednotlivých roků, aniž by člověk musel prozkoumávat každé zákoutí a detaily, obsažené v knize. Na tomto pomezí se hra drží hlavně filmů, pokud jste tedy nečetli knihu a doufáte, že po zahrání získáte přehled o světě Harryho Pottera, raději bych vám doporučoval, přečíst si knihy. Dějová linka přesto nepostrádá epičnost, všechny hlavní události knih a filmů se v ní ukážou, jen ve trochu komičtější podobě.

272833-lego-harry-potter-years-1-4-1280x706

Ve hře zaslechnete původní soundtrack z filmů HP, včetně světoznámé melodie, ta vyhrává v hlavním menu. Nikde jsem si nepovšiml jakéhokoli problému s hudbou, což při rozsahu hry oceňuju. A co grafika? Ta mě příjemně překvapila. I když na dnešní poměry nemůže soupeřit s ostatními LEGO hrami, musíme brát v potaz, kdy tato hra vyšla. V pokročilém nastavení si můžete zvolit, jestli hře povolíte zobrazování stínu, zvláštních efektů nebo vyhlazování hran. Dnešní hardware ale hru utáhne tak plynule, že se nemusíte bát, nastavit to na plné detaily – optimalizace se tentokrát celkem povedla.

VERDIKT:

I když univerzum Harryho Pottera nabízí mnoho možností, kterými se dá zasadit do her, Traveller’s Talle zvolilo souhrnné vydání několika prvních roků jeho dobrodružství. Snad se každý sám rozhodne, nakolik ho baví poněkud jednotvárná hratelnost, na druhou stranu doplněná o zajímavé prvky, co vás udrží u hraní. Nevykládejte si mé hodnocení špatně, LEGO Harry Potter mistrně zvládá většinu prvků hratelnosti, a ani v komické rovině vás přímo neurazí. Jen to prostě chtělo něco víc; rozlehlejší lokace, zajímavější náplň. Přesto bych rád tuto hru doporučil všem, kteří si oblíbili filmy s HP tématikou a rádi by si doplnili svůj herní zážitek.

6 z 10.

Klady:

  • humor,
  • ozvučení a grafika,
  • nenáročné

Zápory:

  • jednotvárná hratelnost,
  • malé lokace,
  • občas je toho humoru příliš
  • málo kouzel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *