LEGO Worlds má ambice v mnohém předčít slavný Minecraft – NOVINKY

14. 08. 2015 David Strnad
2 356 zhlédnutí

Let’s play na tuto hru od známého YouTubera Jirky Krále

Po stále se opakujícím konceptu LEGO her studio Traveller’s Tale konečně doznalo nějakých inovativních změn. Ale že se rovnou pokusí soupeřit s největší hrou současnosti (alespoň co se prodejů týče), to by opravdu nikdo z herní obce nečekal. Místo, aby pokračovali v zajetém kolotoči her na motivy známých značek, vůbec poprvé představili originální koncept. I když LEGO Worlds v mnohém kopírují Minecraft, což poznáte hned, jak se na hru blíže mrknete, nedají se považovat za úplný klon. Prostě to bylo jen otázkou času, než někdo přijde, aby napodobil hru, co začala úplně nový žánr a ty staré dost značně rozšířila.

Dostupné jen na PC

LEGO Worlds teprve vyšlo pouze na PC a to ve verzi Steam Early Acces, takže potrvá ještě pěkně dlouho, než vývojáři odladí všechny chybky a vyjde plná verze 1.0. Ale prozatím toho hra nabízí poměrně hodně. Vedle průzkumu otevřeného světa, nespočtu hratelných postaviček a stavění zde můžete libovolně přetvářet krajinu, nebo dokonce létat vzduchem v helikoptérách, na drakovi, či použít jiný dopravní prostředek. Právě v tom se LW od Minecraftu opravdu moc liší; přežití v otevřeném světě tady jde na úkor zábavě, ovšem u LEGO her se člověk leckdy diví takovýmto podivnostem. I z toho důvodu se mi zdá nesmyslné tvrzení, že LW pouze napodobili slavnější konkurenci a přidali několik svých prvků. Ano, v něčem se tato hra mírně podobá nebo i kopíruje Minecraft, jenže přichází se zcela novou tématikou a navíc prozatím vývojáři vychytávají vady na kráse. Kromě toho je celý svět tvořen výhradně kostičkami LEGa a to vám umožňuje hrát si se svou oblíbenou stavebnicí, jako nikdy předtím – tedy virtuálně.

LEGO-Worlds-Download-For-Free

Volby obrovského světa

Právě v kustomizaci světa podle mě tkví největší přednost LW. Pro účely stavění si totiž můžete vyhradit takřka rovnou plochu, podpořenou jen několika horami v dáli, popřípadě se pustíte do stavění v nepřístupném terénu. Stejně jako v Minecraftu (zanedlouho to přestanu přirovnávat, ovšem musí se nechat, že tyhle dvě hry budou o své hráče soupeřit jako divé), také zde máte k dispozici asi sto různorodých možností, jak se vyblbnout. Jenže u LW tyto přednosti doplňuje ještě celkový styl LEGO her – trhlé postavičky, gadgety a vozítka. A kromě toho se takřka celý svět dá rozmlátit. Ze všeho tu vypadávají herní penízky, které užijete pro nákup bonusových věcí (postavy, vozítka a další máte zpřístupněny zadarmo).

Generické prostředí

Procedurálně generované světy se nevyhnuly ani této hře. Při každém vytvoření nového světa se tak pustíte do prozkoumávání úplně nové krajiny. Sandbox hry totiž přímo vyzívají k tomu, aby byly co nejvíce znovu hratelné. Světy, jež vytváří sami vývojáři, se hodí spíš do RPG. Ale tady se můžete na rozdíl od slavného hitu přesouvat z místa na místo daleko rychleji, aniž by vás to něco stálo.

vehicles_digger_large

Triviálně jednoduché

Jedním z možných kladů, ale pro některé i záporů se jeví značná jednoduchost, s jakou se LW hrají. Vážně nemusíte skoro hnout ani prstem, abyste odemknuli své oblíbené postavy nebo vozítka – když už za něco platíte, obvykle není těžké si na to vydělat. Ze všeho okolo po rychlém rozbití vypadnou vzestupně podle hodnoty buď stříbrné, zlaté, modré nebo fialové „čudlíky“, sloužící jako herní měna. Mě samotnému třeba jednoduchost, určená mladšímu publiku, poněkud vadí, ale jiní ji naopak uvítají s nadšením. Tady se preference hráčů liší.

Hardwarové nároky…

Třebaže k plynulému hraní nebudete potřebovat ten nejsilnější stroj, požadavky na hardware se u této hry zdají trochu vyšší. Ovšem čtyři gigabajty RAM mi nepřijdou jako zase tak velký požadavek; alespoň ne v dnešní době. Hru si tedy zahrají i majitelé slabších počítačů, i když s menšími grafickými detaily… A když už mluvím o grafice, ta se od minula moc nezměnila, ovšem stále vypadá krásně a roztomile, jak se na LEGO hry sluší a patří. Opravdu je tu vše zhotoveno z kostiček, od nichž se odráží zlaté stíny, a nasvícení jim dodává hezký lesk. Ani ozvučení v tomto případě vyloženě nezklame. Takže za vizuální a zvukovou stránku hry rozhodně klobouk dolů!

lego2-100588353-orig

Konečná verze v nedohlednu

Na finální podobu hry si ještě nějaký ten pátek bohužel počkáme. Stále je v ní totiž co ladit. Kupříkladu samotný obsah by potřeboval doplnit něčím víc, podobně jako u Minecraftu hrozí, že by se hráči mohli začít nudit. Ale to zatím snad nehrozí.

Tato LEGO hra mi jako jedna z mála přijde skutečně originální. Zajetý koncept totiž ukazoval stále to samé akorát v bledě modrém. Proto doufám, že přijde více takových LEGO her. A jestli má LW do budoucna šanci porazit Minecraft v nelítostném boji o hráče? To se teprve uvidí, zatím nemá oproti slavnému bratrovi moc co nabídnout. Časem se ukáže, nakolik vývojáři z Traveller’s Tale předvedou svůj um na vytváření originálních, leč ztřeštěných her. Verze předběžného přístupu nyní stojí pouhých patnáct EUR a cena se už nebude zvyšovat, takže pokud disponujete úsporami a nevíte, co s nimi, zkuste LEGO Worlds. Jistě vás příjemně překvapí.

 Elektronický časopis GAMING

E-časopis GAMING

Přidejte se k nám!

 • Partneři webu

  Grunex - PC hry, turnaje v PC hrách, internetová televize, hry zdarma

  Rewiz.eu Projekt na rozvoj a podporu elektronického športu

  Veterans - CZ/SK gaming community

  Akreditované IT kurzy a školenia

  AndreewCZ

  Copyright © 2015–2021 GamingSite.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 2464-661X, podléhá licenci CC BY-ND 4.0