Little Nightmares – RECENZE – Strach a děs v malém provedení

Vývojář: Tarsier Studio
Vydavatel: Bandai Namco Games
Datum vydání: 28.4.2017
Platformy: Playstation 4, PC, Xbox One
Žánr: Puzzle- Platformer

Jak se to říká ? ,,Málo je někdy více?“ A přesně toto tahle hra představuje. Někdy si sám osobně říkám, že bych se u hororových her tolik „nebál“. Kdo potřebuje hektolitry krve a různé kastrační pomůcky, když stačí jen temná atmosféra a spousta nápadů jak vás zneklidnit, že v dané místnosti nejste sami. Školáci si u této hry nejspíš i tak „cvrknou do kalhot“. Dospělý zas budou mít takový ten nepříjemný pocit jak z nějakého rychlejšího kolotoče.

Skrývat se a utíkat
Vaší hlavní malou hrdinkou v této hře bude jedinečná, drobná Six. Malá holčička oblečená do žluté pláštěnky, která se probudí ze svého podivného snu na místě zvaném Maw. Na povahu tohoto místa přijdete docela rychle. Po chvilce hraní, kde procházíte depresivními místnostmi. Dozvídáte se, že na tomto místě nejste sami. Je totiž obydlen značně zneklidňujícími monstry, které stejně jako ve hře Limbo nemůžete zabít, jen se před nimi schovat nebo utéct.

Hlavní věc co bude upevňovat kompletní zážitek ze hry je ten, že Six je vlastně o hodně menší než daná monstra. Tím pádem mnohem zranitelnější. Nebude vám tedy zbývat nic jiného, než využívat taktické „schovky“ a zběsilé úprky.

Co musím vývojářům pochválit je zvuková kulisa po dobu celé hry. Monstra vydávají naprosto děsivé zvuky. Ať už jde o křik, hučení, bručení, mlaskání, čmuchání a samozřejmě další zvuky či pazvuky.

Puzzle hra nebo spíše stealth hra

Co už jsem tu nakousl je to, jak se Six bude muset potýkat se svými nepřáteli. Jedinou možností je tedy nekonečný algoritmus: „Útěk, schovat, útěk, schovat..“ I když je ve hře nepřátel pomálu, tak o to více je budete potkávat. A s pomocí Six budete kličkovat a utíkat jak myš před kočkou.

Puzzle naopak v této hře nejsou až tak složité. Pokud v této hře uvidíte klíč, je asi jasné co s ním a kam s ním. Dalo by se říct, že puzzle jsou někdy až dětinské. Avšak s pocitem, že máte stále někoho za zády, se zdají být více náročné.

Tato hra je především pro ty, kteří vidí budoucnost v novátorských hororových plošinovkách. Myslím si, že Švédové z Tarsier Studio nikde neudělali chybu. A pokud se opravdu rádi bojíte, nemáte rádi přehnané „Jump Scary“ a pídíte se po příběhu i po skončení hry, pak vás malé Six a celé Little Nightmares dostane. Osobně jsem se na tuto hru těšil a pořídil si i Sběratelskou edici pod názvem Six Edition a stále jen pár „kaček“. Za mne tedy jen chválu a není co víc vytknout.

8/10

Ondřej Knap

Student Společenských věd na Fakultě filozofické v Ústí nad Labem. Už od svého dětství je vášnivý hráč srdcem a duší. Je velkým fanouškem Star Wars série, ale také je vyznavačem zimního sportů, převážně snowboardingu. Mimo to má také rád řeckou mytologii, anime a tetování. Jeho oblíbenými žánry jsou RPG (Dark Souls série), FPS a nepohrdne ani oddechovou sportovní hrou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *