Lze počítačové hry nakoupit levně?
Pokud se rozhodneme k nákupu počítačových her, tak je nám otevřena spousta možností, jak ho uskutečnit.
Již dávno minuly časy, kdy většina hráčů čekala až kamenné prodejny naskladní dlouho očekávanou novinku, aby se tam mohli co nejdříve vypravit. Objednávání her pomocí e-shopů je již trochu aktuálnější, ale naprosto nejrozšířenějším způsobem pořizování her se v současné době stalo online nakupování digitálně distribuovaných her.
Na jakém principu vůbec distribuční giganti jako Steam, GOG, G2A, apod. fungují a jaké vlastně poskytují výhody?
Nevýraznějším rozdílem oproti kamenným obchodům jsou velmi časté slevy. Vzhledem k tomu, že některé zmíněné distribuční online obchody skupují od vydavatelů hry v obrovském množství, dostávají různé množstevní slevy nebo koupí obrovský balík her, které již zlevněné jsou. Ve výsledku tedy nakoupí velké množství her za zlomek ceny a je jen na nich co se zbožím udělají. Obvyklým řešením je následné prodávání her za původní cenu a pořádání slevových akcí. Hráč má tak ve výsledku dojem, že nakupuje hry v obrovský slevách, ale přitom se jedná o stejnou cenu, za kterou ji nakoupil distributor.
Platforma Steam se samozřejmě trochu liší, jelikož jí přináší peníze mnoho dalších podpůrných projektů a tak pro ně není absolutní prioritou vydělávat si pomocí obchodování s hrami. Například je základnou pro jedny z nejhranějších současných her jako je Dota 2 a Counter-Strike: Global Ofensive. Prioritou je, aby byla platforma dostupná úplně všem a s co největším množstvím produktů. Ať už jsou kvalitní nebo ne.
Ve zkratce tedy úspěch v obchodu s digitální distribucí her stojí na možnosti poskytnout hry velmi rychle obrovskému množství hráčů s případným bonusem ve formě slev nebo výhodných balíčků. Do kamenného obchodu totiž jen těžko přijde deset milionů zákazníku ve stejný čas, jako je standartní počet aktivních uživatelů na platformě Steam.