Mashinky – RECENZE – Konečně si můžeme zahrát tenhle masterpiece!

O Mashinkách už jsem se jednou zmiňovala. V době kdy early access ještě nebyl tak úplně v dohledu. Naštěstí pro nás, fanoušky vláčků a transport tycoonů, ta doba už je pryč. Mashinky se 6. října 2017 zpřístupnily na Steamu a my se tak můžeme podívat, jak hra funguje a co všechno nabízí.

Datum vydání: 6. října 2017

Vývojář: Jan Zelený

Platformy: Microsoft Windows

Hra je v early accessu, to znamená, že si ji hráči mohou pořídit za necelých 23€ a na vlastní kůži si vyzkoušet první hratelnou verzi hry. O Mashinkách už se totiž dlouho mluví a spekuluje, ale po dlouhých sedmi letech, které hra strávila ve vývoji je to poprvé, co si ji můžeme vyzkoušet v pohodlí domova. Jak už tomu u early accessu bývá, ve hře budou postupně přibývat nové funkce a herní obsah. A dá se očekávat, že cena za hotovou hru bude minimálně dvojnásobná, ale kdo by si nerad připlatil za kvalitní hru?

Vezmeme si to pěkně od začátku. Mašinky navazují na Transport Tycoon. Úkolem hráče je vytvořit prosperující přepravní společnost. Staráte se o dopravu mezi jednotlivými městy nebo zabezpečujete například spojení mezi pilou a lesem. A když máte postaveno, můžete se přepnout do pohledu z první osoby a kochat se grafickým zpracováním.

Hra nabízí dva herní mody. Ten, ve kterém stavíte, plánujete a budujete. Hodně se podobá Transport Tycoonu. Na rozdíl od normálního modu, který upřednostňuje všechny ty krásné detaily a prezentuje hru v nejhezčím možném provedení, budovatelský mod všechno tohle hází za hlavu. Mapa se vám přehledně rozdělí na čtverečky a to co ubere na grafice, přidá do výkonu. Můžete čtvereček po čtverečku pokládat koleje nebo pro ty línější z nás stačí zadat bod A a B a hra je automaticky spojí nejkratší možnou cestou. Samozřejmostí ve hře tohoto typu je úprava terénu, kopání tunelů a stavba mostů.

Budování železnic je v tomto simulátoru skoro až inovativní. Naučí se to každý hráč a během prvních pár hodin už bude zkušeným stavitelem výhybek. Musím přiznat, že tutoriál je možná trochu delší, ale perfektně všechno vysvětluje a hráč bude mít pocit, že to co dělá, je naprostá rutina. Jediná škoda je, že ve hře jsou zatím jenom parní lokomotivy. Jakkoliv majestátní stroje to jsou a i když nám připomínají dobu dávno minulou, všichni se už těšíme na bullet trainy.

Co dodat na závěr? Mashinky jsou opravdu povedená hra, která pevně věřím, bude bavit velkou skupinu hráčů. Jak dlouho jsme všichni prosili o nové TTD? A teď je tady, lepší než jsme si ho vysnili. Líbí se mi, jak jsou Mashinky flexibilní, ať už chcete pořádnou výzvu nebo oddechovou stavbu železnice, těžko byste hledali lepší hru, která vám to nabídne. A jak se líbí Mashinky vám?

Hodnocení 9/10

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *