METRO Exodus – RECENZE – Domov je tam, kde jsme my!

Hned na začátek roku 2019 nám vychází pěkná řada her, na které jsme dlouho a netrpělivě čekali a METRO Exodus je rozhodně jedna z nich. Do poslední chvíle jsme čekali, že hra nakonec vyjde na Steam a dostaneme něco víc než krabicovku s přelepkou, ale Metro zůstává exkluzivně na Epic Store a hráči ani vývojáři s tím nic neudělají. Dobrá zpráva je, že jakmile se dostanete do hry, nebude vás ani trochu zajímat na jaké platformě hra běží a budete si užívat chladnou atmosféru zničeného světa.

  • Datum vydání: 15. února 2019
  • Vývojář: 4A Games
  • Platformy: Microsoft Windows, PlayStation 4, Xbox One

Ať už patříte k těm šťastnějším, kteří si hru předobjednali na Steamu nebo jste neměli na výběr a museli jste přejít Epic Store, asi už víte, že je o co stát. Třetí hra navazuje na třetí knihu série (Metro 2035) a i když není děj hry podle knihy, vzájemně se prolínají. Samotný autor tohoto univerza Dmitry Glukhovsky na hře spolupracuje a lore ve hře se dá brát jako oficiální lore.

Stejně jako v předchozích dílech budeme hrát za Artyoma, týpka, který má víc štěstí než rozumu a radiace nebo mutanti ho jenom tak nepoloží. Na začátku hry se Artyom, jeho žena Anna a pár dalších lidí z Řádu zmocní lokomotivy, pojmenují ji Aurora a vyjedou po kolejích vstříc budoucnosti s čistým vzduchem. Aurora se stane nejen symbolem, ale hlavně bude pro Artyoma a ostatní ústřednou s mapou a úkoly. Samotný příběh je hodně nabitý a není důvod ho spoilovat.

Metro Exodus mění celý pohled na sérii Metro jako takový. Myslím, že pokud jste viděli jakýkoliv trailer na Exodus, není spoiler, že se konečně dostaneme na povrch, pryč z Moskvy. Poprvé se dostáváme do otevřeného světa, který vypadá naprosto luxusně a grafice se prostě nedá nic vytknout. Samotný přechod ze stísněného metra do otevřených lokací je nezvyk. Je to prostě šok vidět „známý“ svět najednou úplně jinak.

Mám trochu pocit, že na open world hru je tady víc naskriptovaných částí, než je nezbytně nutné, ale to může být jenom můj pocit. Jakmile se dostanete do jedné z několika lokací a můžete svobodně objevovat, ukazuje se ten pravý potenciál hry. Rozlehlá krajina, kde smrt čeká na každém kroku. Opuštěné domy, malé vesničky s hrstkou přeživších a dopisy těch, co to nezvládli. A všudypřítomný loot. Protože už nemáte s kým obchodovat, musíte sbírat všechno co není přibyté a craftit užitečné věci.

Customizace zbraní se dá brát jako další velký tahák hry a nebude z něho zklamaní. Ve hře je jenom pár zbraní a možná právě proto je jenom na hráčích, jak si je upraví. V jednotlivých lokacích můžete sbírat upgrady a ty si postupně přidělávat na svoje zbraně. A možnosti jsou tady opravdu široké, můžete si vyměnit hlaveň, přidat tlumič, předělat zásobník, vyhodit kolimátor… Tahle část hry nemá chybu.

Ještě před samotným shrnutím je potřeba zmínit pár věcí, které se nepovedly. Bugy a glitche jsou ve hrách normální, i když zaseknutí hlavní postavy naštve. Někteří hráči hlásí padání hry a port z konzolí na PC by prostě mohl být lepší. Malé FOV vytáčí všechny PC hráče a chybějící slider v nastavení je neomluvitelný. Celkově by v nastavení mohlo být víc sliderů a možností upravit si hru podle svých potřeb. Jestli se něčeho takového dočkáme v budoucích patchích bohužel není jasné.

Metro Exodus je jedna z těch her, které si prostě musíte zahrát. Mrazivá atmosféra převládá i když je ve hře červenec a zmutovaný sumec nebo vlk spolehlivě vyděsí i ty odvážnější z nás. Stojí za vaše peníze? Rozhodně! Největší problémem je bohužel launcher a pokud si chcete rok počkat, naprosto to chápu. Pár chyb sem a tam najdete, ale to, co všechno Exodus nabízí hravě převáží všechna negativa.

Hodnocení 8/10

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *