METRO kontroverze a co to znamená pro PC hráče? – TÉMA

Vydání nového METRA, tentokrát s názvem Exodus je za dveřmi a mnoho fanoušků celé série si datum 15. února vyznačilo v kalendáři. Před pár dny se však vydavatel rozhodl, že připravovaná hra vyjde exkluzivně pro obchod Epic Games a udělal tak čáru přes rozpočet nejednomu hráči. Herní komunita se tak rozdělila na dvě části a METRO Exodus to od začátku nebude mít lehké.

  • Plánované datum vydání: 15. února 2019
  • Vývojář: 4A Games
  • Vydavatel: Deep Silver, Koch Media
  • Platformy: Microsoft Windows, Xbox One, PlayStation 4

Pokud by snad nevěděl, o co ve hře jde, METRO je herní série, zasazená do světa, který si prošel jadernou válkou. Děj se odehrává v moskevském metru, protože právě tam se schovali někteří obyvatelé, když začali dopadat rakety. Díky své hloubce se do většiny částí metra nedostala radiace a lidé tak mohli přežít.

METRO bylo od svého oznámení propagováno tak, že bude vycházet na Steam a všichni s tím tak nějak počítali. Pár týdnů před vydáním se však vydavatel rozhodl, že tomu tak nebude. Fanoušci se naštvali, prohlásili, že si Epic Games Store launcher stahovat nebudou a oheň byl na střeše.

Jako první je asi dobré zmínit, že kdyby bylo METRO od začátku marketováno tak, že bude vycházet na oba obchody a hráči se mohou sami rozhodnout, nejspíš by nikdo nic neřešil. Vydavatel ale tímto způsobem nutí hráče přejít na Epic Games a to se lidem (včetně mě) prostě nelíbí. Epic Games je holý základ klienta, zabezpečení není na moc vysoké úrovni, chybí komentáře a achievementy. Nemluvě o tom, že většina z nás má na Steamu několik desítek her a mít dvě knihovny na různých platformách není pohodlné. Stačí, že máme Uplay a Origin.

Pomyslnou korunu celému zmatku nasadil samotný vydavatel, který místo omluvy napadl PC hráče a obvinil je z pirátění. Protože, když si hru nemůžeme koupit na Steamu automaticky to znamená stahování. A aby toho nebylo málo dodal, že pokud bude v budoucnu nějaká nová METRO hra, nebude na PC vůbec. Na tohle vyjádření hráči zareagovali boycottem a hru si koupí až za rok (konec exkluzivity pro Epic Games).

Samotní vývojáři se fanouškům omluvili a uvedli, že pokud bude další METRO hra bude samozřejmě i na PC, protože je to pořád primární platforma. Stejně tak se hráčům omluvil Steam, který o hru stál, ale nemůže s rozhodnutím vydavatele nic dělat.

METRO Exodus pořád vypadá jako úžasná hra a ti, kteří si ji předobjednali na Steamu ji také dostanou. Faktem zůstává, že vydavatele absolutně nezajímá názor hráčů a jestli nechcete Epic Games Store klienta, nezbývá než rok počkat. Jak se tahle situace projeví na samotných projevech nebo hře jako takové je těžké říct.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *