Mrazivé přežívání uprostřed divočiny

Survival hra The Long Dark nám byla představena již v roce 2014 a to v rámci Steam Early access. Téměř okamžitě byla kladně přijata mezi hráče a získala velmi vysoké uživatelské hodnocení, například na serveru Metacritic.

Za vytvořením hry stojí studio Hinterland, které odvedlo výbornou práci. Samotný základní koncept přežití není nijak neobvyklí, ale zpracování hry je natolik originální, že předčilo mnohá očekávání. V základním sandboxovém módu má hráč jednoduchý úkol – přežít co nejdéle, což se postupem času ukáže jako velmi obtížné. Po zapnutí hry se dozvídáme, že jsme uprostřed mrazivé a pusté divočiny. Následně musí hráč hodně rychle přemýšlet, aby dokázal přežít alespoň několik dní a nocí, přičemž právě zima bude jeho největším nepřítelem. V noci ani nemusí hráč uvažovat o tom, že by vyšel z příbytku ven. Teploty sahají hluboko pod bod mrazu a bez spolehlivého zdroje tepla nemá smysl uvažovat nad ostatními věcmi.

67083330

Hra je koncipována jako open world, ale vzhledem k nepříznivým podmínkám není až tak jednoduché se jen tak procházet a prozkoumávat. Hlavními body zájmu se tak stávají opuštěné chatky, rozpadlé rybářské budky nebo i komplexnější budova vodní elektrárny. Pokud tedy hráč dokáže stabilně udržet svojí tělesnou teplotu na bodu, kde nehrozí podchlazení a umrznutí, může se zaměřit například na částečný průzkum okolí. Jedná se sice o opuštěný kus divočiny, ale hladové vlky nám tvůrci neodepřeli. Je v největším hráčově zájmu se jim vyhnout. Zranění, jenž vlci způsobí, jsou mnohdy fatální anebo dá obrovskou práci se z nich plně zotavit. Hráč se také musí postarat o pravidelný příjem potravy, pitný režim a spánek. K tomu mu mohou pomoci různé nástroje, které si může vyrobit. Například prut na ryby, luk nebo oblečení pro lepší udržení tělesné teploty. S průzkumem světa také přichází nalézání mnoha mrtvých těl, jejichž osud si hráč může jenom domýšlet. ss3

Celý koncept hry podtrhuje skvěle vypadající minimalistická grafika. The Long Dark je tak opravdu skvěle zpracovaná survival hra, která udělá vše proto, aby její průchod neměl hráč nijak usnadněn.

Důležité také je, že vývojáři nadále pracují a na jaře letošního roku má vyjít první díl story módu, který doplní základní sandbox.

+ Návyková survival hra s originálními prvky a kvalitním grafickým zpracováním.

– Pro mnoho hráčů může být náročná a zatím obsahuje jenom sandbox mód.

Hodnocení: 8/10

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *