Nastane s příchodem VR revoluce? – TÉMA

Už dlouhá desetiletí se spekuluje o nové formě herní zábavy; tak zvané virtuální reality. První pokusy vesměs končily neúspěchem, proto se dlouhá léta nic nedělo. Nyní však skupina technologických firem vytváří novou budoucnost hraní. Virtuální realita bezpochyby znamená obrovský potenciál, ovšem může se přihodit, že ji hráči odmítnou. V následujícím článku představíme hlavní produkty, jejichž dopad na herní obec se zdá klíčový.

vr 4

Mnoho hráčů si neumí představit hraní s helmou na hlavě, či dokonce slepé tápání, když si nasadí speciální brýle. Kolikrát se vize vědecko-fantastických filmů ukáže směšnou, jenže vývojářské firmy se nevzdávají. Největší problém spočívá ve výkonu těchto přístrojů. Aby se firma vyhnula zklamání, umístí dovnitř přístroje silný hardware. Design produktů se předhání ve futuristickém vzhledu a častokrát vidíme ukázky, kde lidé doporučují konkrétní produkt. Stačí to pro avizovanou revoluci ve hraní?

Jak už jsem zmínil, headsety potřebují až třikrát více výkonu než průměrné PC. Berme v úvahu také nedostatek titulů, kterým VR začátkem své existence mohou trpět. Přes různé nedodělky však představí odlišný způsob hraní. Existuje několik jiných využití, což zdaleka neplatí pouze pro hry.

vr 2

Celou mánii odstartoval projekt Oculus Rift. Jeho kampaň na crowfundingovém serveru Kicstarter vybrala přes dvě miliardy dolarů, lidé tedy vývojářům věří a rádi by viděli takovou technologii v praxi. Reakce Sony dala vzniknout projektu Morpheus, později Playstation VR. Ani molochy jako Microsoft, Samsung nebo HTC nezůstaly pozadu.

Využití se většinou liší. Zatímco Microsoft prostřednictvím brýlí HoloLens přivede hologramy k životu, Oculus Rift, PlayStation VR a i HTC Vive Pre nabídne přehršel herních titulů. Zařízení Samsung Gear VR se ocitne mezi mobilní platformou – propojí mobilní telefony Samsung Galaxy (mobilní hry obsaženy).

Technika řečených headsetů zčásti klame hráčovo oko. Projekce neexistujících objektů se objeví na průhledném displeji, díky nimž se mění celé místnosti. Ve skutečnosti tak můžete prozkoumávat Mars z pohodlí vašeho domova. Zařízení typu Samsung Gear VR mimo jiné umí virtuální realitu, ale o to víc mu prospívá možnost vložení mobilního telefonu. Nutno dodat, že periferie pochází z dílen Oculusu. Žádnému z nich nechybí gyroskopické senzory monitorující pozici hráče v místnosti.

Seznam her určených pro Oculus Rift naleznete zde.

Mínusy celé sestavy, ať už projektu Morpheus, HoloLens nebo PlayStation VR, bych viděl především v ceně a hardwarové náročnosti, popřípadě boomu, jenž asi brzo opadne. Těžko si představit lepší podmínky, než jaké dostanou tato zařízení. Většinu očekáváme v polovině roku 2016. Zda strhnou revoluci, se uvidí až za několik měsíců…

vr 3

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *