Něco málo o DOOMu – TÉMA

Nový DOOM vyšel minulý měsíc a se svým návratem ke kořenům se dočkal velkého úspěchu. Jedná se o jednu z legendárních sérií, jejíž první díl vyšel v devadesátých letech. Komu není dneska alespoň třicet let, tak si její vydání moc nepamatuje, a proto není vůbec na škodu si osud DOOMu připomenout.

První DOOM jsme si mohli zahrát v roce 1993 a definitivně způsobil revoluci. Ať už se to mnohým nemusí zdát, grafický engine byl revoluční. Připojte k tomu sci-fi příběh vesmírného mariňáky, který se musí probojovat komplexem zaplněným stvůrami přímo z pekla a máte téměř smrtelnou kombinaci. Stačí to vydat (nepotřebujete médium s místem větší než 3 Mb) v roce 1993 a máte nejúspěšnější hru celé historie gamingu.

1437343316786

Není se tak čemu divit, že DOOM 2 na sebe nenechal dlouho čekat, byl vydán v září 1994. (Čtyři měsíce po mých narozeninách. Samozřejmě jsem ho strašně chtěl k Vánocům, ale bohužel jsem si o něj ještě nedovedl říct.) Jako mariňák se hráč vrací z vesmíru na zem a co nezjistí? Země podléhá invazi. Kosení nepřátel z pekla tak mohlo pokračovat.

Třetí DOOM vyšel s téměř desetiletou odmlkou v roce 2004. Zažil tak obrovský posun v rámci počítačových technologií. DOOM už najednou nebyl jenom o nelítostné likvidaci nepřátel, ale vstoupily do něho prvky hororu a žánrově se tak posunul. I přesto se ale jednalo, popř. i jedná o kvalitní hru. Následující rok byl natočen tak trochu šílený film DOOM, který většina z nás (co se narodili po roce 1990) již moc dobře zná, ale film zapůsobil především na skalní fanoušky série.

20160516161458_1-980x555

A další pokračování již známe. Po dvanácti letech přichází znovuzrození celé série. Z 2 Mb potřebného volného místa se nový DOOM vyšplhal na 45 Gb. V historii to s DOOMem vypadalo párkrát dost bledě, ale již se několikrát ukázalo, že DOOM je prostě nesmrtelnou sérií a nezbývá nám nic jiného než se těšit na další výtvory studia. Možná si ale počkáme dalších dvacet let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.