No70: Eye of Basir – NOVINKY – Jak překvapí turecká hororová škola?

09. 07. 2017 Jakub Fišer
1 251 zhlédnutí

Přemýšleli jste někdy nad tím, jaké aspekty musí mít horor, zkrátka co musí divákovi představit, aby uspěl? Mluvím teď pochopitelně o našem oblíbeném videoherním hororu. Můžeme se na to podívat formou příkladů. Série Outlast vsází na temnou, depresivní atmosféru (ať už jde o psychiatrickou léčebnu nebo odlehlou vesničku na jihozápadě USA) a na poutavý příběh, který hráče u titulu drží stále a stále, i když je hra natolik děsivou. Pak jsou tu například horory, které jen rozšiřují filmovou franšízu, jako například Alien: Isolation. Jednoznačně musím uznat, že Alien: Isolation je velmi děsivá hra, ale nebyla by tak děsivou, kdybychom neznali příběh celého Vetřelce, který nám ale titul nepředstavuje, pouze rozšiřuje dění filmové série – tím se stává tak strašidelným. No a pak jsou tu horory experimentální, jako například nedávno vyšlé Perception nebo série Five Nights At Freddy’s. Tyto horory se snaží zaujmout buďto množstvím bafaček nebo neotřelými herními mechanikami. A jak na to jde náš dnešní nový horor No70: Eye of Basir?

První je možná velmi vhodné zdůraznit, že titul No70: Eye of Basir není produktem klasické západní hororové školy, nýbrž pochází od tureckého studia Oldmoustache Gameworks. Tudíž i celý příběh hry se odehrává v subtropickém Turecku, případně na podobném místě na Zemi. Daleko podstatnější je ale příběh, který má být samotnou náplní hry a jasnou alfou a omegou. Děj pojednává o příběhu dvou bratrů – Arasovi a Erhanovi. Ti jako malí kluci vyrůstali u babičky v zapadlé čtvrti jejich rodného města. Příběh se ale protočí o 20 let dopředu, kdy je Aras úspěšným businessmanem a Erhan zcestovalým archeologem. Bratři se před časem rozhádali a jejich společná cesta k sobě nebude tak snadná, jak se zdá. Navíc celá situace se ještě víc zkomplikuje, když se jeden z bratrů ztratí a ten druhý je nucen jej hledat.

Hra, neboť se sama nazývá hororovou adventurou, srší všemožnými hádankami, hustou atmosférou starého domu, se kterým si pohrává cosi paranormálního. Navíc je dobré mít stále na paměti, že hra v sobě nese neotřelé východní témata, která v klasických hororech západních vývojářů jen těžko uvidíme. No70: Eye of Basir je na Steamu aktuálně za 10 Euro, což je stále ještě zajímavá cena na hru s takto zajímavý potenciálem.Elektronický časopis GAMING

E-časopis GAMING

Přidejte se k nám!

 • Partneři webu

  Grunex - PC hry, turnaje v PC hrách, internetová televize, hry zdarma

  Rewiz.eu Projekt na rozvoj a podporu elektronického športu

  Veterans - CZ/SK gaming community

  Akreditované IT kurzy a školenia

  AndreewCZ

  Copyright © 2015–2021 GamingSite.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 2464-661X, podléhá licenci CC BY-ND 4.0