Northgard – RECENZE – Vikingové se s ničím nemazlí!

Northgard je vikingská strategie od indie studia Shiro Games. Má v sobě prvky z několika velice populárních a úspěšných sérií a možná právě proto je tak dobrá.  Hra byla asi rok na Steamu v Early Accessu a před pár týdny vyšla. A od té doby sbírá jenom kladná hodnocení.

Datum vydání: 7. března 2018

Vývojář: Shiro Games

Platforma: Microsoft Windows

Ačkoliv se dá Northgard hrát na písečku, který si vytvoří sami hráči, vyhnout se kampani by byla velká škoda. Ta totiž nabízí víc než 10 misí a skvělý příběh. Severské klany byli rozvráceny a král zabit. Všechno tak závisí na jeho synovi a několika přeživších. Musíte znovu sjednotit klany a pomstít se uzurpátorovi.

Hráč začíná na mapě s jedním objeveným polem, na kterém je radnice, vůdce a tři poddaní. Je tak jasné, že první postavenou budovou bude ta pro průzkumníky. Objevenou část mapy je vždy potřeba kolonizovat. Potom se na ní dá konečně stavět.

Nicméně, než si naplánujete kolonizaci celé mapy je potřeba zajistit několik věcí poblíž radnice. Zaprvé budete potřebovat jídlo, hodně jídla. Potřebujete ho jak k přežití, tak ke kolonizaci a pořádání hostin. Dřeva a kamene není stejně jako jídla nikdy dost. A když už máte dostatek surovin na stavbu a na to, abyste ve zdraví přečkali zimu, můžete stejně rychle skončit. Je potřeba zajistit spokojenost svých lidí. Bez ní se sníží produktivita a nebudou se rodit další pracovníci. Zkrátka je tady hodně věcí, na které si musíte dávat majzla.

Jak už jsem zmínila na začátku je Northgard kombinací několika her. Z Civilizace si vzala rozdělení mapy na políčka a podle The Settlers se snažíte vytvořit spokojená města. Možná právě proto jde o tak úspěšnou hru, každý si najde něco.

Ve hře se střídají roční období, kde zima je tím nejkrušnějším, produktivita klesá a jakékoliv válečné tažení jde do kopru. Suroviny a další bonusy jsou rozházené po celé mapě, stejně jako nepřátelské jednotky. K vítězství ale po většinu času nepotřebujete vojáky, spíš peníze a spokojenost.

Northgard je hra, která by měla být v knihovně každého fanouška strategií. Sama jsem v polovině kampaně a nemůžu se dočkat, až ji dohraji. Dalo by se najít několik chyb, mě osobně vadí, že se nedá hýbat s jednotlivými panely na obrazovce, ale třeba přijde update.

Hodnocení 9/10

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *