Objevte nekonečný vesmír v No Man’s Sky – NOVINKY
Dvacetiminutový gameplay ze hry
Málokdy se stává, že dosud neznámé studio strhne při E3 veškerou pozornost na sebe. Hello Games nikdy (až doteď) nepředstavilo titul, jež by nás ohromil svou propracovaností – ostatně nepamatuje mnoho let. Jenže No Man’s Sky leckomu vyrazilo dech. Stačí se zadívat do krásného prostředí, v němž bych zvládl utopit celé dny času, a hned jim věříte. Pak ale získáte hutnější informace, týkající se samotného světa – protože NSM exceluje především na poli průzkumu. A když jsem si přečetl číslovku, která označuje množství planet No Man’s Sky, titul se blýskl v jiném světle. Autoři proklamují, že se ve vesmíru NMS vyskytuje až několik trilionů hratelných planet! Kvantita sice nepředčí kvalitu, ale Hello Games zároveň slibují variabilitu a originálnost všech světů. Ty mimochodem generuje počítačový kód, jehož číslice určuje podobu celého vesmíru. Stejné číslo tedy vytváří vesměs identický svět. Od dob Minecraftu se procedurálně generované lokace v mnohém nezměnily. Ovšem žádná nepřekročila jmenovanou hru, až teď se snaží Hello Games překonat slavného konkurenta v kráse a velikosti.
No Man’s Sky se žánrově vymezuje na sci-fi, kterému téma prozkoumávání nekonečného vesmíru pasuje. Vždyť jinak, než pomocí vesmírné lodě, byste jím ani létat nemohli. Takových korábů zde objevíte desítky, můžete si je rozšířit podle svého uvážení. Toulky vesmírem vás překvapí, protože se všude dopravíte sami, nikdo hráče nevede za ručičku. Cestování nadsvětelnou rychlostí dovoluje, abyste mezi hvězdnými soustavami pluli rychle. Loading (načítání hry) se protáhne asi jen na začátku, v rámci celého vesmíru funguje otevřený prostor. Každou planetu, ať vypadá sebepodivněji, můžete prolézt celou. Nikde vás neomezí bariéra, bránící dalšímu postupu.
Druhou stranu mince představují obyvatelé herního světa; prázdné, leč obrovské planety, bychom asi neocenili. Fauna (zvířectvo), flóra (rostliny), vlastně celá geologie se pokaždé liší vlivem procedurálního generování. Světy disponují různými podmínkami – někde vzkvétá organický život, tam krajinu pokrývají jezera síry a další planetě se vyhnete kvůli radioaktivitě. Formy života ovlivní vaše toulky vesmírem. Dáte-li se na cestu ničitele, potom raději zvažte své kroky. Důsledkem nesmyslného vraždění se znelíbíte vesmírné hlídce, co agresorům oplácí stejnou měrou. Při cestách vesmírem se vyhýbejte nebezpečnému sektoru. Můžou vás totiž atakovat vesmírní piráti, s nimiž se těžko vyjednává.
Co by však chtěli od chudého cestovatele? Povrch planet lze těžit, hra obsahuje vlastní periodickou soustavu prvků, díky nimž se vám odemkne upgrade lodi či zbraní. Eventuálně se hráči zavrtají pod zem, kde existuje rozsáhlá síť tunelů. Nic tolik nepotěší, jako budování vlastního galaktického impéria v podzemí… Ne, vážně. No Man’s Sky se doporučuje hrát v poklidném duchu, ač vás otravuje malé kůzle (zhlédněte výše připojený gameplay) nebo obří dinosaurus.
Procedurálně generovaný svět občas nesplní představy vývojářů, vezměme jeden příklad za všechny. Spore se tvářilo megalomansky. Will Wright představil z velké části generovaný svět, avšak urychlený vývoj a přehnané ambice projektu nesvědčily. Možná NMS zničí nesplnitelné sliby, ovšem já bych si vsadil, že zrovna Hello Games nepřehání. I kdyby do hry pustili pouhý zlomek světů, svět se nezboří (a my pochopíme nekalost herní branže).
Než hra vyjde, čas překročí rok 2016, o tom žádná. Tvůrci plánují verze pro PC a konzoli PS4 (No Man’s Sky se momentálně ocitá v rané alpha verzi). Ocenění britskou BBC za nejoriginálnější a nejlepší nezávislou hru se těžko zpochybňuje.