OpenTTD – RECENZE – Znáte lepší RTS?

14. 10. 2018 Nikola Štěrbová
2 719 zhlédnutí

OpenTTD je kopie real-time strategie Transport Tycoon Deluxe z roku 2004, kterou vytvořila skupina fanoušků, když je přestalo bavit čekání na patche od vývojářů původní hry. Díky obrovskému množství módů, mezi kterými nechybí legendární parní lokomotivy nebo vysokorychlostní železnice, si udržela místo na harddisku nejednoho hráče. A díky jednoduchému ovládání je populární doteď.

Datum vydání: 14. března 2004

Vývojář: vývojový tým OpenTTD

Platformy: Microsoft Windows, Linux, Android, Mac iOS, Symbian OS, BSD, Solaris

V OpenTTD je hlavním úkolem hráče vybudovat stabilní společnost, která zajistí přepravu cestujících a bude vozit suroviny do továren a měst. K tomu je potřeba velká síť železnic, spolehlivé silniční stroje a pár letadel a lodí. Začátky ale nejsou jednoduché a jediné co máte je dluh v bance. Důležité je proto nikam nespěchat a začít spojovat trasy, které budou vydělávat a pomůžou vám se splátkami.

Ještě předtím, než si rozehrajete první hru, doporučuji projít si mody a přidat si do ní ty zajímavé. Celá hra je přeložená do češtiny, ale můžete si do ní přidat české názvy měst a vesnic, a dokonce si můžete pořídit i české vlaky a autobusy. To platí o většině národů a můžete tak budovat společnosti jenom pro jeden národ nebo všechno spojit dohromady. Pokud nechcete hrát úplně tradičně, budou se vám líbit mody sahající do budoucnosti nebo ty, které podstatně ztěžují postup hrou a přidávají hráčům starosti. Hra se samozřejmě dá hrát i bez jakýchkoliv rozšíření jenom ve své základní podobě, ale proč se omezovat?

Každou hru si hráč sám nastavuje ještě předtím, než začne hrát. Nastavíte si hlavně charakter terénu, měnu a výchozí rok. Čím později začnete hru hrát, tím víc možností budete mít. To znamená, že když začnete hrát v roce 1920, budete moct stavět koleje a autobusové zastávky, o pár desítek let už budete moct stavět metro a plánovat jednotlivé lety. A když začnete v současnosti, čeká na vás maglev a supersonická letadla.

OpenTTD vypadá na první pohled jako náročná simulace, ovládání hry je však intuitivní a po pár hodinách si ani nevšimnete dvaceti otevřených tabulek. Koleje a silnice se pokládají sami a rozdělit zastávky mezi autobusy je otázka pár kliknutí. Jediný problém je výměna zastaralých vozů, většinou se totiž všechny musí vyměnit všechny najednou, a to je nákladná záležitost, zahrnující spoustu klikání. I přes to jde o velmi zábavnou hru, která vede k závislosti.

Co se simulátorů dopravy týká, myslím si, že je OpenTTD jejich králem. Kouzelná pixelová grafika si bez větších problémů poradila s vyobrazením všech dopravních prostředků a díky své jednoduchosti nezatěžuje hardware. Možná právě proto si ji můžete zahrát i na tabletu nebo mobilu. Navíc je úplně zdarma na všechny platformy a na disku vám nezabere prakticky žádné místo.

Hodnocení 9/10Elektronický časopis GAMING

E-časopis GAMING

Přidejte se k nám!

 • Partneři webu

  Grunex - PC hry, turnaje v PC hrách, internetová televize, hry zdarma

  Rewiz.eu Projekt na rozvoj a podporu elektronického športu

  Veterans - CZ/SK gaming community

  Akreditované IT kurzy a školenia

  AndreewCZ

  Copyright © 2015–2021 GamingSite.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 2464-661X, podléhá licenci CC BY-ND 4.0