Papers, Please – RECENZE – Život na úder razítka

  • Rok vydání: 8.8.2013
  • Vývojář: Lucas Pope
  • simulátor

Nikdy bych nevěřil, jak se hra může občas trefit do společensky propírané události, jež je všudypřítomná uprchlická krize či vysoká migrace. V Papers, Please se stáváme pohraničníkem, který ovládá lidské životy na úder „razítka“. Nejvěrnějším společníkem vám bude razítko zamítnuto, které budete tisknout snad téměř na každého, jenž bude chtít projít„malebnými“ hranicemi státu Arstotzka.

2015-04-07_00001

Ocitáme se na hranicích, fronta nalevo, která chce projít napravo, ale nemůže. V cestě jim brání abstraktní čára zvaná hranice. Neviditelná linie oddělující dvě rozdílné národnosti,zneužívaná často k účelům izolace vnitřku od vnějšku. Symbol stagnující ekonomiky,represivní politiky, pochmurných mezilidských vztahů či nejisté svobody.

Papers-Glory

Vítejte v komunistické represivní Arstotzce, místu, jež má nechvalně mnoho charakteristických prvků s orwellowským románem 1984. Noviny plné lží, dezinformace obyvatel, banality a fízlovaní ve duchu „velký bratr se dívá“. I přes tato zásadní negativa, chce mnoho lidí do země za příslibem lepšího obchodu, více pracovních nabídek či návštěvy příbuzných. Odvážlivci se pokouší zažádat o Azyl, protože v sousedních státech jsou sociální poměry horší. Povinností každého návštěvníka je předložení dokumentů, které vy, jakožto pohraniční, porovnáváte proti sobě a ověřujete platnost údajů na jejichž základě povolujete či zakazujete vstup.

papers-please-ft

Herní mechanismus v Papers, Please není nijak spletitý. Pohrává si s hráčovou (ne)schopností se soustředit na více než jednu věc, což lze zařadit do selektivní paměti. Během třiceti dní jste zahlceni často proměnlivý pravidly, které jsou potřebné pro bezproblémový vstup do Arstotzky, ale také údaji, jež ve větším množství zapříčiní přehlednutí zřejmé nesrovnalosti. Za každou vykonanou chybu vás systém pokutuje a to ve formě mzdových postihů. Žadatel před vstupem předloží pas, jehož údaje porovnáte s osobní kartotékou a řádně prověříte vstupní povolení. Pokud jde za „lepší“ pracovní nabídkou, musí předložit ověření, nastane-li situace, že poskytnuté údaje nesedí, máme povinnost sejmout otisky prstů, které opět porovnáme s oficiálním záznamem.

Aby toho nebylo málo, hra není jen o razítkování a porovnávání dokumentů. Frustrující úředničinu čas od času vystřídá střelba na útočícího teroristu či odhalování náloží skrze rentgenový sken.

Verdikt

Ve výsledku Papers, Please je krutá, nelítostná, hrůzostrašná hra, jež nám předkládá život v totalitním režimu, který vydírá, vykořisťuje a nutí dělat věci se kterými vnitřně nesouhlasíme a jsou nám proti srsti. Na dvou obrazovkách zažíváte ponižovaní, zoufalství, úpadek vlastních morálních hodnot, ale také uvědomění, jak je imigrační procedura závislá na sympatiích úředníka.

10 z 10  

Klady

  • Netradiční provedení
  • Tématiky
  • Nespočet variant zakončení děje
  • Černý humor

 

Zápory

  • nic

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.