PayPal zveřejňuje nejnovější data v elektronických sportech

PayPal a organizace SuperData udělali průzkum na evropském trhu v elektronických sportech. Zjistili velmi zajímavé poznatky. Jedna z nejzajímavějších informací je ta, že elektronické sporty na evropském trhu mají k tomuto datu hodnotu něco málo přes 300 mil. $ a do roku 2018 by se suma mohla vyšplhat až na neuvěřitelných 390 mil. $. V celé Evropě se číslo fanoušků, kteří se pravidelně koukají alespoň na jednu hru z e-sportů, pohybuje okolo 23 mil.

PRIJMY_CZ_S1

V České republice, ač je to možná šokující, tak se zjistilo, že příjmy z e-sportů zde činí více jak 3 mil. $ a každoročně se suma zvyšuje o 13-14%. To by tedy v roce 2017 činilo +- 3,4 mil. $ a v roce 2018 až 3,9 mil. $. Pokud bereme v potaz české fanoušky, tak číslo se pohybuje okolo 240 000. To není zrovna malé číslo na to, jaká je v České republice populace. Podle předpokladů – v roce 2018 by se počet fanoušků měl zdvojnásobit. Řeč ale není pouze o mužském zastoupení, ale taktéž o ženském. Bohužel podíl ženských fanoušků se řadí k nejnižším z evropských zemí, ve kterých se průzkum prováděl. Tento podíl je na stejné úrovni jako v Itálii, Maďarsku, Španělsku a Rusku.

Proč vlastně PayPal a SuperData se dali do takového průzkumu? Je to z toho důvodu, že PayPal je největší sponzor turnaje ve hře World of Tanks – WoT, přesněji turnaje Wargaming Grand Finals 2016 a organizace SuperData je partnerem od PayPal.

Možná si to ještě neuvědomujete, ale elektronické sporty stále více nabírají na zájmu a sledovanosti po celém světě a není divu, že se na tento druh sportu dívá více diváků, než na tradiční sporty – hokej, baseball… V Jižní Koreji jsou dokonce e-sporty uznány jako národní sport. To je možná fakt, že profesionální hráči zde začínají již v brzkém věku trénovat, aby se stali nejlepšími v „oboru“.

Rusko, Španělsko a Francie jsou v čele ze zemí, které byly zahrnuty do průzkumu, a to v počtu diváků a peněz. Například v Rusku = 35 mil. $ a počet diváků je okolo 2 mil.

Jak vypadá správný fanoušek elektronických sportů?

rozdeleni_podle_pohlavi_Cz_S3_final_01

Z údajů, které poskytla SuperData, zjistíme, že v Evropě je to obvykle 78% mužů a 22% žen ve věkových kategoriích: 18 – 24 let a 25 – 34 let. V jiné věkové kategorii se % o málo liší. V České republice je to o málo větší číslo u mužů, a to 85% a u žen 15%. V Rusku si na e-sport, (z celkového počtu diváků), potrpí zhruba 15% žen, ve Španělsku 13% žen a v Itálii 12% žen. Zjistili také, kolik investuje průměrný fanoušek – (pouze jako podporu). Přišlo se na částku 13,3 $ ročně. Česká republika také patří k zemím s nejvyšším podílem nejmladších hráčů – fanoušků. Je to 17% a to ve věkové kategorii 13 – 17 let. V Řecku a Francii se v této věkové kategorii podíl dostává až na 20%. Nejvíce se v České republice e-sportům věnují lidé v kategorii od 25 do 34 let, to je zhruba 28% z celkového počtu diváků u nás.

vekove_kategorie_CZ_S4_final

       

Grafy a informace převzaty od společnosti PayPal a SuperData, které přeposlal Jan Krčmář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.