Pentiment – Středověká detektivka se spoustou slov, ne nutně českých…

V Obsidianu se podle mě dělají věci trochu jinak. Studio se nedrží jediné zajeté šablony a nevydává pořád dokola tu stejnou retexturovanou hru. Místo toho se vývojáři snaží překvapit s každým novým titul. A u Pentimentu se to rozhodně povedlo, protože kdo čekal kreslenou detektivku ze středověku?

  • Datum vydání: 15. listopadu 2022
  • Vývojář: Obsidian Entertainment
  • Platformy: Microsoft Windows, Xbox One, Xbox Series X/S

V Pentimentu všechno začíná docela nevinně, jak by se taky dalo od detektivky čekat. Všechno vždycky působí idylicky, dokud na zem nedopadne první tělo. A i tady je život začínající ilustrátora Andrease Malera docela klidný, jeho rodná víska Tassing je tak trochu zapadákov s vlastními problémy a život všech plyne svým tempem bez větších malérů.

Tak to funguje do doby, než se ve vesnici objeví dosti významný šlechtic. A ten nejen, že si najde cestu k Andreasovi, ale potom, co se nechá zavraždit, je z toho ohavného činu obviněn přítel hlavního protagonisty. Takže, další postup je jasný. Vypátrat vraha na vlastní pěst a nastolit spravedlnost. Ideálně předtím, než se všechno víc zkomplikuje.

A jak všichni známe Obsidian, vždycky se to zkomplikuje. Jednoduché vyšetřování vraždy se odehrává na pozadí významných historických událostí 16. století a i když je viník dopaden, Andreasův příběh zdaleka nekončí.

Taky je příběh tím největším tahákem a v podstatě jedinou herní mechanikou. Kromě přesunu z místa na místo, máte ještě možnost mluvit s lidmi. A že ti toho namluví. Jeden dialog za druhým se dostáváte blíž k místním a dáváte si dohromady obrázek o tom, jak se asi žilo na začátku už zmíněného století. A nevypadá to moc růžově.

Pentiment nám, jako Čechům, není tak vzdálený. Odehrává se v Bavorsku a kromě klobásek a piva, tam narazíme na vánoční cukroví (což je teď zase dost aktuální). A je tak trochu škoda, že hra nemá českou lokalizaci. Protože bez znalosti angličtiny si moc nezahrajete.

Každý dialog vede k sérii jiných odpovědí a rozhodnutí, která ovlivní do nějaké míry celý herní svět. Od prvního rozhovoru si musíte prokecat cestu až k poměrně velkému finále a jestli hledáte akci, tak té se tady moc nedočkáte. Ale zase se nemusíte bát, že by vás hra utahala nepochopitelnými filozofickými úvahami nad smrtelností duše nebo tak něco. Snažím se říct, že hezky plyne, i když je plná textu a moc dobře napsaná, takže stejně nebudete chtít přestat.

Hodnocení 9/10

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *