Per Aspera – NOVINKY – Mars, umělá inteligence a teraformace!

Lidstvo se pořád plánuje vrátit na Měsíc a postavit tam nějakou funkční kolonii, ale Mars je ta první planeta, kterou se chystáme opravdu dobít. Surviving Mars nám ukázal, jak by se na Marsu dala postavit udržitelná kolonie a jak začít s teraformací. Připravovaná hra Per Aspera ale bere tohle všechno na úplně nový level.

  • Datum vydání: 3. prosince 2020
  • Vývojář: Raw Fury
  • Platformy: Microsoft Windows

Na povrchu Marsu jsou ještě pořád vidět zbytky prvního pokusu o kolonizaci planety, lidé selhali. K rudé planetě se tedy vydává AMI, umělá inteligence, která se postará o všechno z orbity.

Podobně jako v Survivng Mars i tady má hra příběhovou část a sandbox. A i když jsou si obě hry dost podobné, Per Aspera už v základu nabízí mnohem víc funkcí, a hlavně je mnohem víc strategicky založená. Podle trailerů a rozhovorů s vývojáři zabere budování úspěšné kolonie daleko víc času a je tady větší šance, že se vám to nepovede.

Mars je pustá planeta, bez života, vody a vlastně všeho ostatního, bez čeho nedokážeme žít. S trochou péče ale můžeme přeměnit tenhle obrovský šutr v nový domov.

Hlavním úkolem je připravit Mars pro kolonisty. Takže je potřeba postavit domy, ve kterých by nový obyvatelé planety mohli bydlet, k tomu je samozřejmě potřeba kopec surovin vytěžených na Marsu a spousta energie. A když konečně všechno postavíte a první loď dosedne na písečný povrch, začíná další práce, nový výzkum, farmaření a samozřejmě teraformace.

Per Aspera nabízí několik cest k úspěšné teraformaci. Nestačí jenom vyzkoumat jednu věc a čekat, než planeta zezelená. Naopak se toho hra snaží na hráče navalit co nejvíc a nechat ho rozhodnout o osudu. Je libo vyhloubit koryto pro budoucí řeku nebo připravit půdu k nasazení nějaké té zeleně?

Nejlepší část hry je podle mě v její promyšlenosti. Všechno se řídí realismem, vývojáři si pročetli vědecké studie a aplikovali do hry jejich předpoklady. Taky si vzali poznatky od NASA a prostě vytvořili neuvěřitelně detailní a propracovaný simulátor. Některé hry se v minulosti pokoušeli o podobný stupeň realismu, ale zatím se to žádné plně nepovedlo. Můžeme tak jenom doufat, že Per Aspera bude opravdový masterpiece.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *