PES vs FIFA: kdo bude příštím nekorunovaným králem licencí? – TÉMA

Každým rokem vychází nové ročníky sportovních simulátorů od EA Sports (FIFA, NHL, NFL), ale naproti nim vychází i videoherní počin od studia Konami – Pro Evolution Soccer. Abychom se vhodně uvedli do dějě: série od EA Sports FIFA je nejhranějším fotbalovou hrou videoherní historie, a to již od roku 1993. Na druhé straně Pro Evolution Soccer, častokrát zkracováno na PES či ProEvo jde FIFě prodejně po krku až v posledních letech. Obě hry jsou po stránce grafiky či hratelnosti opravdovými skvosty. FIFA má ale nemalou výhodu – na její straně je kvantum licencí, na všemožné ligy, týmy, dresy, míče, kopačky a tak dále.

Luxus kvalitních licencí si Pro Evolution Soccer užít nemůže. Až do nedávna však vlastnili poměrně vzácnou a exkluzivní licenci od evropského ředitelství fotbalu UEFA na soutěže Liga Mistrů a Evropská Liga. To jsou evropské poháry na největší špičce a po světě jsou sledovány stovkami tisíc fanoušků. V praxi to tak ve hrách vypadalo tak, že V Pro Evolution Soccer jste si mohli zahrát s týmem hrajícím jeden z těchto dvou pohárů, avšak chyběly vám licence například na londýnský Arsenal či kdejaký tým z německé Bundesligy. Na druhé straně ve FIFě jste si mohli rozehrát vlastní kariéru s téměř jakýmkoliv týmem na světě (ano, uzbecká, estonská, kyperská či česká liga chybí, jinak je ale skutečně z čeho vybírat), namísto Ligy Mistrů jste mohli však hrát jen jakýsi pohár s modrým pozadím zvaný Pohár Mistrů.

Neklesejme však na mysli. Po dlouhé době to totiž vypadá, že válka o licence je na chvíli pozastavena. V týdnu představilo Konami trailerem svůj nový ročník fotbalového simulátoru PES. A hádejte co? Chybí v nich licence na EL a LM. To jsme však věděli. Nevěděli jsme ale, že po licencích tak rychle skočí EA Sports a implementuje je do své hry, přesně jak radí úniky. Nové PESko tedy máme představené, nová FIFA teprve čeká, ta bude představena pravděpodobně až na konferenci EA Play, mezi 9. a 11. červnem, těsně před akcí E3 v Los Angeles. Já se na samotnou akci EA Play již nemohu dočkat, těšit se totiž můžeme na novou FIFu, nové NHL, nový Battlefield, haldu novinek do Star Wars Battlefront II a další chuťovky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *