Phasmophobia – NOVINKY – Co-op lov na duchy!

Říjen je ten nejlepší měsíc na horory, dny jsou pořád kratší a kratší, začíná mrznout a menší přeháňky střídají bouřky. Najít dobrou hororovou hru je ale celkem oříšek, protože většina studií vsází na mini infarkktové scény spíš než na budování děsivé atmosféry. Phasmophobia se na hororový žánr dívá trochu jinak.

  • Datum vydání: 18. září 2020
  • Vývojář: Kinetic Games
  • Platformy: Microsoft Windows, Android

Phasmophobia je paranormální co-op pro až čtyři hráče, ve kterém procházíte opuštěné domy a sanatoria a hledáte v nich nějaké stopy po nadpřirozených bytostech. Tak trochu jde o detektivní hru, protože se snažíte určit o jak typ ducha se jedná. A jakmile zjistíte, kdo v domě straší, vaše práce vlastně skončila.

Nejdřív mě trochu zklamalo, že duchy můžete jenom hledat a nemůžete se jim postavit. Protože hře, ve které bych mohla doopravdy chytit ducha nebo na něj párkrát vystřelit z brokovnice naládované solí, bych neřekla ne. Ale Phasmophobia si drží hráče jiný způsobem. Phasmophobia je hra, která se vám pomalu dostane do hlavy, protože i když už nehrajete, pořád o ní přemýšlíte.

Jako profesionál na hledání duchů máte k dispozici to nejlepší vybavení. Základem je pořádná baterka, která je v podstatě permanentní součástí inventáře. PKE meter se rozsvítí v přítomnosti nějakého ducha a je tak nepostradatelný při pátrání a UV baterka odhalí to, na co normální baterka nestačí. Občas se hodí i teploměr, který ukazuje pokles teploty v místnosti a dokazuje přítomnost ducha.

Hra celkem chytře vede hráče a objevení nadpřirozené bytosti je ve většině levelů jenom začátek. Když už dorazíte na strašidelné místo je v podstatě jenom otázka času, než na něco narazíte. Hráč u sebe může mít v jednu chvíli jenom tři předměty a pokud nechcete ve tmě zakopnout a máte u sebe baterku, operujete jenom se dvěma sloty. Musíte tak chodit do auta a zpátky pro různé přístroje a u toho přemýšlíte copak jste asi objevili.

A když to nejmíň čekáte nastoupí hororový element. Bytosti kolem si s vámi začnou hrát. Zahlédnete siluetu, zaslechnete něčí dech nepříjemně blízko nebo ztratíte kontakt s ostatními lidmi z týmu a někdy se stane, že se někdo z týmu už nevrátí.

Phasmophobia je geniálně jednoduchá. Hru můžete hrát v singlu a moc jí to na děsivosti neubere, ale teprve v partě zjistíte, co je to strach. Musíte používat voice chat ve hře, protože hra ruší komunikaci mezi hráči a co je lepší duchové vás můžou slyšet nebo dokonce vám odpovědět.

Na Steamu se dá hra pořídit za 11.59€ a jestli si chcete vyzkoušet svoji odvahu, doporučuji VR verzi hry.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *