PlayStation 5 Pro – Nejvýkonější konzole světa již brzy!

Podle úniků informací a důvěrných zdrojů se očekává, že společnost Sony vydá výkonnější verzi systému PlayStation 5 nazvanou PS5 Pro. Ačkoli to společnost Sony oficiálně nepotvrdila, spolehlivé zdroje odhalily některé podrobnosti o specifikacích chystané konzole. 

PS5 Pro bude údajně vybavena procesorem AMD Zen 2 s osmi jádry, ale s vyšším taktem 3,85 GHz, což povede k 10% nárůstu výkonu. Toto zvýšení taktovací frekvence však může mírně snížit výkon grafického procesoru, a to přibližně o 1,5 %.

Jedním z významných vylepšení modelu PS5 Pro je šířka paměťového pásma, která by se měla zvýšit o 28 % na 576 GB/s oproti 448 GB/s u standardního modelu PS5. Toto zlepšení přenosu dat mezi pamětí a GPU je pro grafický výkon klíčové. Když už mluvíme o grafice, PS5 Pro má údajně o 45 % vyšší vykreslovací výkon, 2-3krát lepší ray tracing a dedikovaný hardware pro ray tracing. Celkově se očekává, že výpočetní výkon PS5 Pro bude až 33,5 TFLOPS, což je více než trojnásobek 10,28 TFLOPS současné generace.

Očekává se také vylepšení zvukových schopností PS5 Pro díky technologii Audio Compute Voice (ACV), která zvyšuje výkon knihovny Audio Compute Module (ACM) o 35 % při vyšší frekvenci. Co se týče data vydání a ceny, oficiální datum vydání PS5 Pro zatím není známo, spekuluje se, že by to mohlo být koncem roku 2024 nebo začátkem roku 2025. Očekává se, že cena bude o něco vyšší než u standardního modelu PS5.

Podle novináře Toma Hendersona, který má zasvěcené informace, se PS5 Pro s kódovým označením Trinity zaměří na vylepšení 4K a konzistentní snímkovou frekvenci. Bude podporovat akcelerovaný ray tracing a disponovat výkonnostním režimem pro rozlišení 8K. Cílem je dosáhnout stabilních 60 FPS ve 4K, nikoliv hrát hry při 120 snímcích za sekundu. PS5 Pro má údajně identický procesor jako standardní PS5, ale s vysokofrekvenčním režimem, který jej provozuje na frekvenci 3,85 GHz, což vede k 10% nárůstu výkonu. Snížil by se však takt grafického čipu, což by mírně ovlivnilo výkon GPU.

Pokud jde o paměť, očekává se, že PS5 Pro bude mít systémovou paměť s propustností 576 GB/s, což představuje 28% nárůst oproti standardnímu PS5. Předpokládá se, že GPU modelu PS5 Pro bude mít o 45 % rychlejší vykreslování a lepší výkon při ray tracingu, v některých případech až čtyřikrát lepší. Konzole bude těžit z vlastního řešení upscalingu a architektury strojového učení podobné DLSS od Nvidie nebo FSR od AMD. 

Oficiální představení PS5 Pro se očekává v druhé polovině roku, přičemž konzole by měla být uvedena na trh na podzim a kvůli konkurenceschopnosti se bude prodávat s vyměnitelným diskem.

Jeden myslel na “PlayStation 5 Pro – Nejvýkonější konzole světa již brzy!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *