PlayStation Classic – NOVINKY – Prodává se tedy?

Dne 3. prosince vydalo Sony novou konzoli s názvem PlayStation Classic a od té doby mi stále vrtá hlavou účel vydání této “novinky”.

Abychom to vzali pěkně popořadě. PlayStation Classic je konzole vycházející z originální první verze vydané v roce 1994. Co se tedy týče designu, tak je téměř totožná. Hlavním rozdílem jsou rozměry. Letošní novinka měří pouhých 14,9 x 10,5 cm. Z toho je taktéž zřejmé, že slot na původní CD je pouze designový a nedá se otevřít. V balení pak ještě najdete 2 původní ovladače, HDMI kabel, který přenáší obraz v rozlišení 720p a USB kabel – bohužel bez adaptéru. Osobně mě překvapila dvojice ovladačů, jelikož jsem čekal, že Sony dodá jenom jeden a budou z toho chtít vymáčknout co nejvíce profitu, ale o tom až v další části článku.

Jak to je s hrami? PlayStation Classic obsahuje 20 předinstalovaných her a není žádná možnost, jak tam dostat další. Výběr je ale nicméně velmi úctyhodný a snad to ani není potřeba. (Tekken 3, Rayman, Final Fantasy VII, Metal Gear Solid, Resident Evil, GTA a další.) Výběr se taktéž setkal s velkou kritikou a již od počátku je hráčská komunita velmi razantně rozdělena na příznivce a odpůrce.

Jak jsem již podotkl na začátku, otázkou zůstává, zdali se jedná o zdařilý marketingový tah nebo jsou Sony tak hodní a chtějí hráčům dodat trochu té nostalgie. Pravda bude asi někde mezi. Cenovka je v současnosti na 1 690 Kč. Ano, zdá se mi to moc za 20 předinstalovaných her, ale Sony patrně sází na pohodlnost dnešních hráčů. Chtělo by se vám shánět funkční první PlayStation a do toho CD s hrami? Pokud by se nejednalo jenom o to jít do sklepa oprášit starou krabici, tak by se asi nechtělo nikomu a PlayStation Classic jsou nejjednodušším a nejrychlejším způsobem, jak se vrátit o dvě dekády zpátky a zavzpomínat, jaké to byly zlaté časy.

Ačkoliv se může zdát, že psát tu detailně o hardware a software je zbytečné, tak ne tak docela. Většina her je totiž do systému předinstalována jako konverze do systému PAL a běží tak méně plynule než původní. Necháme tak jenom na vás, zdali to budete brát jako konzoli ke hraní nebo novou věc do vitríny. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *