PlayStation Meeting: Nová konzole, staronová konzole a VR – NOVINKY

Pokud jste zarytí „PCčkaři“ a svět konzolí jde úplně mimo vás, pravděpodobně ani nemusíte vědět o akci, která se konala včera večer, 7. 9. v 21 hodin našeho času. Jednalo se o akci PlayStation Meeting, o které jsme informovali a podle toho se i bylo na co těšit. Jistotou byla zmenšená revize stávajícího PlayStationu 4, protože již nyní má několik šťastlivců tu čest ji vlastnit, ale velmi nahlas se spekulovalo i na adresu nastupující subgenerační obměny v podobě PlayStation Pro (ve spekulacích často nazýván „Neo“). Nebudeme vás dlouho napínat, pojďme se podívat na souhrn včerejšího Sony eventu!

playstation-4-pro1

První byla řeč o tom zatím nejméně důležitém, ale neméně zajímavém a to PlayStation VR. Virtuální realita v podání Sony je zatím v procesu příprav, ale podle analytiků je prý velice pravděpodobné, že v roce 2020 bude VR klasickou herní záležitostí; to by mě zajímalo, jestli v tu dobu bude i PlayStation 4 „klasickou herní záležitostí“. Sony rovněž připravuje projekt PlayStation VR Worlds, což bude, respektive již jsou, zkušební aplikace a doprovodné trialy, které jednoduše předvádějí, že spojení perfektního grafického výkonu PlayStationu 4, potažmo PlayStationu 4 Pro a virtuální reality je skvělý nápad a nám nezbývá než doufat, že se konečně bude jednat o použitelný VR prostředek.

Následně hned zkraje (zhruba 10 až 15 minut po začátku) přišla na řadu revize stávajícího giganta PlayStation 4 Slim. Její podoba byla (bohužel; vytratil se díky tomu moment překvapení) známa již několik dní před akcí, takže tady se opravdu wow efekt nekonal. Zástupci Sony navíc nedali ani znát o tom, že by o únicích věděli a zachovali tak profesionální podobu celé akce. Zarážející je ale fakt, že „Slim“ vůbec není v názvu, je to prostě předělaná (designově) konzole PlayStation 4 (říkáme tomu revize) a tím to hasne, minimálně pro vývojáře je to pořád to samé PS4ko, nutno uznat, že i se stejným čipsetem.

ps4-slim-1

Hlavní „wow fakt“ je ten, že první a druhá revize konzole PlayStationu 4 se přestanou prodávat. Byly to takové ty pěkné, zkosené, hranaté, zkrátka PlayStation 4, jak jej známe. Vývojáři se ale drží svých preferencí, že „tohle je prostě PlayStation 4 a zákazníci se podle toho budou muset zařídit“. Je to trochu drastické, vzhledem k tomu, že drtivé většině zákazníků a uživatelů se „Slimková“ revize nelíbí a ve srovnání s základním prvním modelem PlayStation 4 je to velký krok zpět; nabízí se slovo „úskok“. Pozměněná konzole PlayStation 4 se začne prodávat 15. září za cenu startující na 8 tisících korunách a od té chvíle se také přestanou prodávat minulé revize PS4, tedy do vyprodání zásob.

playstation-4-pro2

Zlatým hřebem celého večera ale byla trochu jiná záležitost. Nová subgenerace konzole od Sony – PlayStation 4 Pro. Ještě jedna zastávka u názvu, každý si totiž myslel, že pracovní označení PlayStation Neo, PlayStation 4 Neo, nebo snad dokonce PlayStation 4,5 nakonec vejde na světlo, jako skutečný název nové konzole, ta se ale jmenuje jednoduše PS4 s přídavkem „Pro“. Jen to evokuje to, že se nejedná o bůhví jaký posun a konzole je stále založena na PlayStationu 4. Co se týče úprav oproti původní konzoli, designově se opět podobá zmiňované nejnovější revizi PS4, plus nabídne upravený čipset, který ukáže výkon, na kterém konečně půjdou hrát hry ve 4K rozlišení (jak dlouho jsme na toto čekali?). Navíc nyní půjde v nastavení konzole PS4 Pro nastavit, jak chcete, aby hra běžela, tedy můžete hrát ve 4K na 30 FPS, nebo v rozlišení 2K či FullHD s 60 FPS, pokud to hra zvládá. Tím pádem se nemění ani diskové jednotky a nebudou tedy vycházet nějaké speciální disky pro PS4 Pro a pro PS4 zvlášť, o to se nebojte.

Poslední novinkou je HDR zpracování obrazu, tu ale nakonec Sony uvolní v updatu i pro vaši stávající konzoli PlayStation 4. Nesmíme ani zapomenout na příslušenství, čímž bude přepracovaná kamera, nový stojánek a lehce upravený Dualshock 4. O jeho úpravách bylo také slyšet ještě před včerejším večerem a má se jednat o tolikrát propíraný proužek nad dotykovou ploškou, který snad může simulovat healthbar ve hře a další užitečné věci; doufejme, že práci na něm v Sony nepodcenili. Abychom byli kompletní, PlayStation 4 Pro se začne prodávat 10. listopadu a to s cenou 11 tisíc korun. Na internetu se již objevují seznamy titulů, které vývojáři předělají na líbivější grafický kabátek, než se dostane do oběhu konzole PS4 Pro a takovými hrami mají být například poslední Uncharted anebo chystané WatchDogs 2 a Days Gone.

Ať už se vám nové konzole líbí, je to velká věc a své fanoušky a zákazníky si vždy najdou, je to jen otázka času, než si na trhu zvyknou. Můžeme se tedy těšit na 15. března, ale hlavně na listopad, kdy se konečně budeme moci vrhnout do toho „next subgeneration“ hraní; teď už jen zbývá počkat, s čím se vytasí Microsoft.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *