Po vzoru EA – TÉMA – Aneb jak herní společnosti ničí své značky!

To, že Electronics Arts „slučuje“ všechna svoje studia, jakmile jim přestanou vydělávat dost peněz je známý fakt, který bohužel už nikoho nepřekvapí. A i když se EA snaží očistit svoji pověst po skandálu s mikrotransakcemi, přišli na nový způsob, jak ničit životy hráčům. Převádění značek, na kterých jsme vyrostli na mobilní zařízení! A protože herní komunita neprotestovala dostatečně nahlas, přidali se další studia, která novými a kreativními způsoby zabíjí milované herní série.

Command & Conquer: Rivals

Přestože EA zarputile tvrdí, že mobilní platformy jsou budoucnost, zamysleme se na chvíli. V dnešní době se hodně a dlouho cestuje, ale vážně chcete přijít domů, dát mobil na nabíječku a krčit se v křesle u 5“ obrazovky, když pár kroků od sebe máte herní mašinu?

Command & Conquer: Rivals je kompetitivní RTS pro mobilní zařízení, momentálně ve verzi pre-alpha, dostupné ke stažení na Google Play a dalších obchodech. Když na chvíli upustíme od toho, že EA 10 let vyvíjelo hru, kterou vlastně nikdo nechtěl a dáme C&C šanci, zjistíme pár zajímavých věcí.

Nemůžu úplně nadávat na bugy ve hře, protože jde o pre-alphu, i když těch je tam požehnaně, jsou tady další problémy. Hra je rozhodně Pay to Win, pokud se rozhodnete, že si svoje peníze necháte raději na účtu, hra vám to dá sežrat. Stane se vám, že prohrajete s hráči, které byste normálně porazili, a to jenom proto, že oni vrazili peníze do lootboxů, mají lepší jednotky, nové strategie útoku a další lahůdky. A na rozdíl od Battlefieldu a Battlefrontu se tady EA ani nesnaží lootboxy schovávat. Prostě si musíte zaplatit, abyste se aspoň pobavili a že by hra prokazovala nějakou úctu svým předchůdcům se rozhodně říct nedá.

Diablo: Immortals

Oh Boi, taky jste se těšili na Diablo 4? Potom musíte být stejně zklamaní jako všichni ostatní fanoušci, protože místo pořádné hry dostaneme další mobilní hru. Proč se Blizzard vydal touhle cestou vývoje, je ve hvězdách!

Blizzard se rozhodl vytvořit novou dějovou linku z tohoto univerza a představit hráčům nový, trochu jiný pohled na tuhle herní sérii. Což je samozřejmě v pořádku, nikdo z nás nechce hrát to stejné pořád dokola, ale vážně to musí být nová na mobil? Za předpokladu, že hra nebude plná lootboxů (což naštěstí nikdo nečeká), tohle může být opravdu dobrá hra, ale čeká snad Blizzard, že odteď budeme hrát jenom na mobilech? Že vyhodíme stroje za desítky tisíc a spokojíme se s tabletem?

Nebylo by lepší a jednodušší vydat novou hru na počítač, pořádně nahypovat hráče a jako třešničku k tomu přidat mobilní hru, která by rozšiřovala příběh nového dílu?

Call of Duty: Black Ops IIII

Jako poslední příklad pokusu o zničení značky je tady Call of Duty: Black Ops IIII. Nejde sice o mobilní hru, ale hra má spoustu problémů a kvalitou se ani neblíží standartu značky. Treyarch (vývojářské studio) řeklo, že by mohl být dobrý nápad zničit oblíbenou herní série přidáním barev, Battle Royal a asi milionů bugů a glitchů. Přesně proto se teď podíváme na to, jak se další herní studio snaží zabít svoji dojnou krávu.

Nový díl ze série Black Ops nemá kampaň, protože tu už prý stejně nikdo nehraje. A na to snad ani není argument, protože proč by si potom někdo chtěl koupit CoD, to si prostě můžu stáhnout Fortnite a rozčilovat se tam. Kampaň ve hře původně být měla, ale kdo ví proč to dopadlo tak, jak to dopadlo. A když překousnete tohle a nepřehledné menu, dostanete se do hry a najde mnohem větší problémy.

Můj největší (a zároveň osobní) problém s touhle hrou je, že vůbec nevypadá jako Call of Duty. Já jsem vyrůstala na hře, kde jsem se plazila po zemi a čekala na nepřátele, neskákala jsem po mapě sem a tam a nestřílela do všeho co se pohne i když je to člen mého týmu. Black Ops IIII je hra plná barev udělaná tak, aby bavila děti. Nejen, že Treyarch zrušili killy, protože ty prostě dostávají všichni (aby nikdo neměl nepěkné skóre), ale upustilo se od realistické grafiky a místo taktického postupu, můžeme hrát jako gladiátoři? Optimalizace neexistuje a celá hra je zabugovaná, pořád padá, vyhazuje z rozehrané hry… A Activision za tohle chce 60$. Děláte si ze mě srandu?

Call of Duty je série, u které si chci jako první vybavit kapitána Price a silnou kampaň. Ne multiplayerové pobíhání v napůl fungující hře. Ale co, aspoň že tady nejsou lootboxy…

Každopádně to je pro tentokrát asi všechno. Chápu, že se najde spousta hráčů, kterým nic z výše zmíněného nevadí (jinak by se vývoj těch her dávno zastavil), ale já nejsem jeden z nich. Jedna věc je snažit se vytvořit produkt, který je stále žádaný, na druhou stranu, možná by stačilo zeptat se hráčů co si opravdu přejí a nehádat. Co si myslíte vy? Taky vás tohle chování velkých společností rozčiluje?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *