Příběh je klíč

Již delší dobu se pomalu stává pravidlem, že kvalitní příběh je základem úspěšné hry. Je tomu opravdu tak nebo existují i dobré hry bez příběhové linie?

Není samozřejmě nic neobvyklého, že se stane úspěšným i titul, který navenek příběh postrádá, ale když se na něj zaměříme podrobněji, zjistíme, že tam vždycky nějaký příběh skrytý je. Například hra League of Legends. Na první pohled jednoduchá MOBA hra, jejíž princip se dá naučit v řádu několika minut a jedná se o jednu z nejúspěšnějších her současnosti. To samé bychom mohli tvrdit například o titulu Counter-Strike: Global Offensive. Když se ale zaměříme na hry více do hloubky, můžeme si všimnout, že League of Legends obsahuje jedno z nejpropracovanějších herních lore vůbec. Každá herní postava má vypracovaný celý životní příběh a je zasazena do souvislostí hry. To samé můžeme najít v dalších MOBA hrách, jako například Dota 2. CS: GO nám zase představuje jeden z nejstarších příběhů lidstva, boj dobra proti zlu zasazený do současnosti – teroristé a policisté. K tomu nám hra poskytuje další rozšíření v podobě operací založených zejména na příběhu.

ancientbook_thumb

Jak můžeme tedy vidět výše, příběh lze hledat všude. V nedávné době jsme mohli vidět zazářit titul Life is Strage, kde je příběhová linie stavebním kamenem celého titulu a samotná hratelnost zujímá až druhou pozici. Dalším českým zajímavým a úspěšným titulem je Blackhole. Ta staví na skvělé hratelnosti a příběhu s velmi originálním sci-fi laděním.

Těchto pár zmíněných titulů jenom potvrzuje přítomnost příběhu všude, kam se podíváme a podtrhují jeho důležitost, která by neměla být opomíjena. Kvalitní a zajímavý příběh je v současnosti naprostý základ při tvoření úspěšného titulu, i když může být ve výsledku upozaděn ostatními dobře vyvedenými prvky hry. I přesto by ale měl být prvkem, nad kterým je dobré se dlouhodobě zamyslet. Bez něho totiž může kvalita hry okamžitě klesnout rapidně dolů. Dobrým příkladem je série Just Cause, konkrétněji titul Just Cause 3 z roku 2015, kde najdou zábavu jenom ti, kteří rádi pořád dokola svrhávají diktátory a ničí jejich systém. Absence příběhu je jedním z důvodů, proč hra nebyla úspěšná, jak se předpokládalo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *