Prison Architect – RECENZE – Trest smrti povolen!

Jakožto člověk co strávil nepředstavitelné množství času, za nesčetným počtem budovatelských her, které v mém dětství vycházeli jako houby po dešti, mě na první pohled zaujala hříčka s názvem Prison Architect. Jako největší klasiku minulého desetiletí považuji velmi krásnou a chytlavou Zoo Tycoon a určitě semnou budete souhlasit, když řeknu i nesmrtelnou. Dnes už opravdu těžko hledám budovatelský simulátor, který by byl tak komplexní, jako tehdejší tituly.

Prison Architect na první pohled působí jako roztomilá, velmi jednoduchá a oddechová hra. Z části je to pravda. Ovšem to co se skrývá v samotné hře, je ohromující promyšlenost celého budování, kdy tedy na rozdíl od jiných titulů není vaším údělem rozdávat radost, ale naopak stavět nedobytnou pevnost a trestat každého bídáka, který se dostane do vašich rukou.

Rozebereme si trochu hru, s klasickými pravidly. Jako první si vyberete vašeho správce věznice. Podle něho získáváte určité bonusy. Nyní nově můžete také zvolit, jakou věznici chcete provozovat. Zda se bude jednat o mužskou věznici nebo nově i ženskou, která je podle mého tedy rozhodně větší výzva, už jen z důvodu možnosti rodin. Po vybrání těchto základních atribut si ještě můžete navolit zapnutí nevypočitatelných situací, gangů a jiného ztížení hry.

Pro začátek máte tedy plochu pro věznici, samozřejmě podle toho jakou si na začátku zvolíte. Herní plochu můžete za určitý obnos rozšiřovat, ovšem je to velmi nákladné. Tak tedy pro začátek máte několik dělníků, materiál a vaši fantazii. Vaše věznice ze začátku, díky finančních důvodů nebude příliš velká, ale i tak, je ovšem lepší mít menší věznici s pořádnou ochranou. Takže vaše první kroky povedou k vytvoření nějaké přijímací místnosti, hromadné cely a nějaké té kanceláře pro vašeho správce. Že bych na něco zapomněl? No ovšem, hlavní věcí, kterou rozhodně není dobré podceňovat, je elektřina a voda. Bez toho by to přeci nešlo. A proto musíte postavit generátor. A už se buduje, vyhrát si s obvody, aby vše fungovalo jak má a žádný z generátorů nebyl přetížen. A stejně je to i s vodou, kdy ovšem potrubí nemusí sloužit pouze pro transport vody, ale stane se, že slouží i jako „export“ pro vězně.

Pokud toto všechno máte, je na čase trochu té péče o vaše nové „obyvatelstvo“. Je zde spoustu možností, jak zaměstnat vězně. Můžete jim přidělit práci, ta se odvíjí od programu věznice, který sami navrhnete. V takovém programu jsou samozřejmě také jídla, kdy potřebujete jídelnu a kuchyni. Společné sprchy, sice tedy bez proslulého zvuku padajícího mýdla, ale také velmi důležité. V podstatě vašim úkolem je postarat se o vězně takovým způsobem aby se dožili propuštění, za které vy poté získáte  potřebné finance, ovšem s výjimkou cely smrti, kdy je vaším úkol pouze dobře odvedené splnění trestu. Samozřejmostí jsou například možnosti, jako je prohlídky cel, psovodi, ozbrojení strážní a mnoho dalšího pro udržení bezpečnosti věznice. Není příliš hezké, když se vám vězen jen tak prochází po věznici s nůžkami. Co kdyby najednou zakopl a někomu ublížil. Něco jako vzpoury jsou zde na denním pořádku, alespoň tedy v mém případě. Teď tak uvažuji, že cely v minimální povolené velikosti asi nebylo moc dobrý nápad. Ani vůči tak zpropadeným zločincům, jako jsou „Počítačoví piráti“.

Přiznám se, že nevím, kde bych to ukončil. Hru mohu pouze doporučit. V podstatě jsem nenašel jediné mínus, které by mě donutilo k nižšímu hodnocení. Nákupem této hry určitě neprohloupíte

Hodnocení: 10/10

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.