Pro Evolution Soccer ztrácí licenci na Ligu mistrů, chopí se jí FIFA? – NOVINKY

Ve světě fotbalových simulátorů proti sobě dlouho válčí dva konkurenční tituly, dvě nelítostně soupeřící série: Pro Evolution Soccer a FIFA. Na úvod jen krátké představení obou her. FIFA je zatím stále ještě prodejně úspěšnější a – subjektivně zhodnoceno – i lepší z dvojice. Vytváří ji kanadsko-americká společnost EA Sports, odnož klasického Electronic Arts, která se specializuje na sportovní simulátory, jako například hokejové NHL či NFL z pole amerického fotbalu. Na druhé straně stojí Pro Evolution Soccer, často zkracováno jako PES či ProEvo, které pochází od japonského studia Konami, což je jedním z nejznámějších celosvětových vývojářských studií, především díky sérii Metal Gear Solid.

FIFA je objektivně lépe zpracovaná graficky (Frostbite Engine) a i co se licencí týče. Drží licenční práva na většinu velkých evropských soutěží: anglická Premier League, německá Bundesliga, španělská LaLiga či italská Seria A nebo holandská Eredivise. Po několik dlouhých let ji však uniká jedna z těch nejprestižnějších licencí – licence na evropský klubový pohár jménem Liga mistrů. To je nejexkluzivnější evropský pohár, do kterého se tým v evropské soutěži může dostat. Licence od UEFA (United European Football Association) však drží právě Konami a jejich PES, respektive drželo. Licence pro příští rok již neplatí a ProEvo tak přijde o největší exkluzivitu, kterou svým stálým hráčům nabízelo.

Otázkou však zůstává, co s licencí bude. Je dost možné, že po ní chňapne EA Sports a v příštím ročníku FIFA se budeme prohánět po licencovaných trávnících Ligy mistrů. Bylo by to asi to nejlepší, co by singleplayer oblíbeného fotbalového simulátoru mohl obdržet. Nic o tom však stále nevíme, licence na Ligu mistrů tak zatím pluje v éteru, neboť s Konami UEFA prodloužit nechce. No a já, stejně jako miliony hráčů FIFy po celém světě, doufám, že EA Sports zaplatí za tuto licenci a FIFA konečně bude opět o krok před PESkem, které ji leda tak dohání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.