Product placement 3/3 – TÉMA
V předchozích částech jsme se zajímali o product placement jenom v rámci počítačových her. V této třetí části se zaměříme především na herní videa a YouTube. V souvislosti s obecnější rovinou nebudu samozřejmě uvádět konkrétní příklady YT kanálů.
Nejdříve je nutné si položit otázku, proč se na českém YouTubu PP vůbec objevil? Tím hlavním důvodem je samozřejmě zisk. Zatímco v anglofonních zemích si může YouTuber vydělat v rámci zpeněžení až 4 dolary za 1000 zhlednutí, tak u nás se to pohybuje okolo 30 centů za 1000 zhlednutí. To je způsobené zejména malou diváckou základnou, angličtina má přeci jenom mnohem větší rozsah. Na pozadí těchto statistik se u nás začala pomalu rozvíjet YouTube scéna. V posledních letech to došlo až do takové fáze, že je YT vnímán jako práce. A to zejména kvůli přejímání zahraničních vlivů, kde se lidé opravdu pomocí točení videí uživit dokážou a v některých případech dosahují zisky až astronomických částek. Je tu ale jedno velké ALE. Když vyjdeme ze zmíněných statistik, tak si u nás průměrný YouTuber dokáže vydělat 10 000 Kč a to je hodně málo na to, aby mohl označovat svůj výdělek jako normální práci. A zde do hry vstupuje faktor PP, který má pomoci tvůrcům k většímu zisku. Většina tvůrců videí tak začne propagovat výrobky či zboží, které naprosto nesouvisejí s danou tématikou a berou veškeré nabídky na PP, jen aby dosáhli zase o trochu většího zisku.
I přesto, že celou dobu používám pojem PP, má to k významu, který jsme uvedli v prvním díle, hodně daleko. Ve valné většině případů bychom mohli označit „PP“ za regulérní, otravnou a nesmyslnou reklamu, která dokáže tvorbu YouTuberů shodit na velmi nízkou úroveň.
A existuje tedy nějaké východisko z toho problému a klesající kvality? Tím nejdůležitějším je pochopení, že u nás je téměř nemožné se uživit pouhým točením videí na YT, kromě několika desítek výjimek. Většina Youtuberů tak musí přestat vnímat svojí tvorbu jako práci a vrátit se k základům, čili tvoření videí bez očekávání obrovského zisku.