Retro Friday (1) – TÉMA – MediEvil 1 (Playstation 1)

Původní datum vydání: říjen 1998
Vývojář: Guerrilla Cambridge
Vydavatel: Sony Interactive Entertaiment
Série: MediEvil
Platforma: Plastation 1
Žánr: Akční – adventura, hack and slash

Asi každý si občas rád zahraje nějakou tu starší hru, kterou už buď máme spojenou s mládím nebo je prostě jedna z našich oblíbených. Já se tedy v tomto a dalších dílech tématu Retro Friday chci zaměřit na mé oblíbené starší hry. Nic už nás nedrží tedy od toho začít prémiový prvním díle.

Představení hry a její vývoj

Jak už jsem do hlavičky článku psal hra byla vyvinuta Guerrilla Cambridge a vydána Sony Interactive Entertaiment v roce 1998 v Evropě a Severní Americe. O rok později potom v Japonsku. Jedná se o akční adventuru hack and slash žánru. Pokračování této hry v podobě MediEvil 2 v roce 2000 a předělávky na PSP (Playstation Portable) 2007 pod jménem MediEvil Resurrection. Hra je zasazena do prostředí středověku v Království Gallowmere a náš hlavní hrdina se jmenuje Sir Daniel Forsteque. Náš Sir se snaží celou svou silou zastavit „záporáka“ Zaroka a jeho invazi na Království. Vše o příběhu se dozvíte později.

Vývoj této hry začal v roce 1995 v Millenium Interactive v Cambridge pod jménem „Dead Man Dan“. Hra je visuálně ovlivněna Timem Burtnem a jeho „The Nightmare before Christmas“. Hra jako taková měla positivní ohlasy od všech herních kritiků. Nejvíce zajímavá byla tématika Halloweenu.

Hratelnost a průběh celé hry je rozdělen do různých variací úrovní. Ve všech úrovních je nutno vykonat několik akcí k jejich průchodu. Sir Daniel Fortesque může přitom použít různé druhy zbraní od mečů až po střelné. Mnoha těchto zbraní může být nabito speciální silou při podržení tlačítka pro útok. Nejzajímavější zbraní je asi Sirova ruka, kterou po jejím utrhnutí můžete použít jak na dálku tak na blízko. Důležité je i používat léčivé lektvary. I když je Sir nemrtví tak má svůj „health bar“. Také v každé úrovni je možnost najít Chalice of Souls. Po jejím sebrání si v mezi úrovni Hall of Heroes můžete promluvit s určitým hrdinou, který vám dá jistou odměnu.

Příběh středověku a jejich (ne)hrdinů

Legenda má za to, že roce 1286 se středověké království Gallowmere ocitlo v nebezpečí. Zlý čaroděj Zarok pozvedl svou armádu démonů, aby dobyl království. Král Peregrin proto vyslal svého šampiona, Sira Daniela Fortesque, aby Zaroka zastavil. Po těžké bitvě nakonec Fortesque porazil armádu démonů a nakonec zabil i samotného čaroděje. Následně podlehl svým zraněním. Ve skutečností byl Fortesque zbabělec, který zahynul na začátku bitvy zásahem šípu do oka. Jeho armáda však Zarokovo vojsko porazila. O sto let později se Zarok vrací, aby se znovu pokusil dobýt Gallowmere, a tak oživí armádu nemrtvých. Přitom ovšem oživí i samotného Fortesqua, který tak dostává druhou šanci, aby se stal skutečným hrdinou.

Co takhle „Remaster“ !!

No co si budeme povídat tato hra by svůj „remaster“ potřebovala jako sůl. Nějaké ty spekulace o enginu a jeho vývoji jsou. Avšak čistě amatérské. Což je veliká škoda. Myslím si, že mnoha hráčů jako já by uvítali tento skvost. Já si mohl opět zpříjemnit svoje prázdniny touto skvělou starou hrou. Pokud tedy máte možnost si zapůjčit Playstation 1  a MediEvil 1 tak neváhejte. Je to jak už jsem psal opravdu dokonalý skvost.

Ondřej Knap

Student Společenských věd na Fakultě filozofické v Ústí nad Labem. Už od svého dětství je vášnivý hráč srdcem a duší. Je velkým fanouškem Star Wars série, ale také je vyznavačem zimního sportů, převážně snowboardingu. Mimo to má také rád řeckou mytologii, anime a tetování. Jeho oblíbenými žánry jsou RPG (Dark Souls série), FPS a nepohrdne ani oddechovou sportovní hrou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *