Retro Friday (4) – TÉMA – Doom 1 (Pc)

Původní datum vydání: 10.12.1993
Vývojáři: ID Software
Vydavatel: GT Interactive Software, Activision, Atari, Valve Corporation, Sega
Série: Doom
Platformy: Microsoft Windows, Linux, Playstation
Žánr: FPS, Horror, akční

Ve čtvrtém díle Retro Friday se podíváme na opravdovou klasiku a tou je legendární hra Doom, kterou zná snad skoro každý. Představíme si zde první díl pekelné hry. Jako vždy si u ní představíme vývoj a vznik, příběh a nějaké ty zajímavosti. Tak tedy „Welcome to Hell“ a jde se na věc !

Představení hry a její vývoj

Doom je akční hra nebo-li First Persone Shooter (FPS). Tato hra byla vydána v roce 1993, 10.prosince a na ní také navázali další dvě pokračování, Doom 2 (1994) a Doom 3 (2004). Nejnovější díl se sice počítá do této série, má však svůj vlastní příběh a bere se jako kompletní „reeboot“ této série. Podle třetího dílu byl natočen i film. Doom série se dočkala i komiksů a stolní hry.

Grafický engine hry byl velmi revoluční na svou dobu. Dalo by se i říct, že žádné další hře už se nepovedl takový grafický skok. Engine hry je ve 3D z pohledu hráče, založený na omezení třetího rozměru. Nelze tedy používat některé typické rysy 3D prostředí jako jsou vícepatrové místnosti a podobně. Rozlišení hry je v 320 × 200 pixelů, což bylo v roce 1993 průměrné rozlišení. Tento v té době špičkový engine využilo několik dalších her, mezi nejznámější patří Heretic od firmy Raven software. Doom byl jak velmi oblíbenou hrou, ale také velmi náročnou co se PC sestavy týče.

Sci-fi příběh se točí okolo mariňáka vyslaného na Mars po napadení svého velitele, který nařídil, aby jeho jednotky začali střílet na nevinné civilisty. Mars je samou sebou pustá rudá planeta, která je pro mariňáka otravou a šíleně se na ní nudí. To ale neví, že zde společnost UAC nebo-li Union Aerospace Corporation tajně experimentovala s portálem mezi dvě měsíci Phobosem a Deimosem. Vše na začátku probíhalo v pořádku než nastali jisté komplikace. Na Phobosu hlásily počítačové systémy chyby a Deimos zmizel úplně a k tomu ještě začali z portálů vylézat démoni a všichni zaměstnanci UAC byli zničeho nic posedlí.  Obdržíte tedy zprávu nebo spíš volání o pomoc od vědců z měsíce Phobos a se skupinkou vojáků se vydáváte na záchranou misi. Hned po příletu na měsíc dostane náš mariňák za úkol hlídat oblast příletu. Jednotka se vydá prohledat komplex, ale po dlouhé době se nevrací. Mariňákovi dojde, že celá jednotka je mrtvá. Sám lodí odletět nemůže. Jediná cesta ven je přes celý výzkumný komplex. Čeká vás tedy dvacet tři úrovní, ve třech epizodách.

Je až těžko uvěřitelné, že na konci roku 1995 byl Doom nainstalován na více počítačích než operační systém Windows 95. Doom je opravdu legendární hra. Není asi povinností každého hráče ji znát. Avšak je vaší povinností si jí zahrát a pokud jste zvědavý a  máte rádi  retro grafiku tak nemusíte nad ničím přemýšlet a Doom nainstalovat. Samo sebou i jeho další dvě pokračování a i nejnovější díl. Vychvaloval bych tu Doom až do konce světa. Spíš si jdu znovu zahrát všechny díly a vrátit se zpět do pekla v roli „DOOMGUY“.

Ondřej Knap

Student Společenských věd na Fakultě filozofické v Ústí nad Labem. Už od svého dětství je vášnivý hráč srdcem a duší. Je velkým fanouškem Star Wars série, ale také je vyznavačem zimního sportů, převážně snowboardingu. Mimo to má také rád řeckou mytologii, anime a tetování. Jeho oblíbenými žánry jsou RPG (Dark Souls série), FPS a nepohrdne ani oddechovou sportovní hrou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *