Retro Friday (6) – TÉMA – Metal Gear Solid (Ps1)

Původní datum vydání: Playstation – USA:  21. října 1998, Japonsko: 3. září 1998, Evropa: 6. listopadu 1998
Vývojáři: Konami Computer, Entertainment Japan (west)
Vydavatel: Konami
Série: Metal Gear
Platformy: Playstation (později také PC)
Žánr: stealth akce

Po delší době tu opět máme náš Retro Friday. V dnešním tedy šestém díle se podíváme na snad nejznámější stealth akci a to Metal Gear Solid nebo-li MGS. Který se dožil pěti pokračování. Hlavního hrdinu zná snad skoro každý pořádný hráč. Pojďme se tedy podívat co všechno první díl obsahuje a nostalgicky zavzpomínat.

Představení hry a její vývoj

Metal Gear Solid je v pořadí třetím dílem ze série Metal Gear. Je to stealth akce ve třetí osobě. Napsaná a zrežírovaných Hideem Kojimou. Na vývoji a vydání se podílela společnost Kojima. V roce 1998 se tento skvost dostal na světlo světa a mohl potěšit mnoho hráčů po celém světě. Celá hra byla moderně „prošpikována“ krátkými filmečky nebo-li cut scénami a byla spojena s herním enginem. Hra byla předělána také do jiných herních zařízeních jako například právě PC verze nebo například na Nintendo GameCube pod názvem Metal Gear Solid: Twin Snakes.

Kojima původně plánoval vydat další Metal Gear jako Metal Gear 3 na konzoli 3DO interactive Multiplayer v roce 1994. Mělo jít o konceptuální umělecké dílo nakreslené Yoji Shinkawou. Avšak díky slabému výkonu konzole byl vývoj hry přesunut na PlayStation krátce poté, co byla konzole uvedena na trh. Bylo to způsobeno tím, že první dva díly pro konzoli MSX2 nebyly, mimo komunitu fanoušků, moc známé. Použil slovo „Solid“, protože to už byl třetí díl série a protože hra používá moderní 3D grafiku. Pokračování této hry také nesou jméno Metal Gear Solid a pokračují v příběhové linii.

Hudba Metal Gear Solidu byla složena v Konami in-house hudebníky, včetně Kazuki Muraoky, který také pracoval na předchozím dílu série s názvem Metal Gear. Skladatel a textař Rika Muranaka složil píseň s názvem „The Best is Yet To Come“ (To nejlepší teprve přijde). Hlavní téma z MGS bylo nazváno „An Cuimheann leat an Grá“, což v překladu do angličtiny znamená Do you remember the love?

Příběh se odehrává na nepřátelské základně na Aljašce, která ne vždy byli nepřátelská. Vtělíte se do role Solid Snake. On je geneticky vyšlechtěný super voják, který má za úkol zjistit co se stalo na dané základně. Máte za úkol zjistit zda teroristi co napadli základnu nemají atomové zbraně. Avšak zjistíte, že je situace mnohem horší. Základnu totiž přebrala jednotka Foxhound a Snake zjišťuje, že jim jde o mnohem více než jen ovládnutí světa.

MGS série je díl po dílu dokonalá. Snad mým nejoblíbenějším díle jen právě Metal Gear Solid a Metal Gear Solid 4. Tyto díly jsem snad odehrál bilionkrát. Nemohl jsem si odpustit vám podrobně vypsat jak se dělala hudba k MGS. Je to opravdový skvost a jak již jsem jednou psala Japonci prostě ví jak na to !

Ondřej Knap

Student Společenských věd na Fakultě filozofické v Ústí nad Labem. Už od svého dětství je vášnivý hráč srdcem a duší. Je velkým fanouškem Star Wars série, ale také je vyznavačem zimního sportů, převážně snowboardingu. Mimo to má také rád řeckou mytologii, anime a tetování. Jeho oblíbenými žánry jsou RPG (Dark Souls série), FPS a nepohrdne ani oddechovou sportovní hrou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *